Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola - 5500 Gyomaendrőd - Fő út 181. | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktív iskola
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nyári táborozás Pusztafalun »


A Kis Bálint Általános Iskola nyári tábort hirdetett. Szép számmal jöttek a jelentkező diákok, majd 2007. július 21-én nekivágtunk az utazásnak, melynek célja - a Zempléni - hegységben húzódó - Pusztafalu volt.

Miután hosszas zötykölődés után megérkeztünk, alig pakoltunk le, a fiúknak az a "remek" ötletük támadt, hogy a lányok biztos vágynak egy kis "felfrissülésre". Ez alatt azt kell érteni, hogy két literes üvegekből locsolták ránk a hideg vizet úgy, hogy mi közben ruhában voltunk. Ez még megtorlásra várt...
Nem túl mély álmunkból reggel az a hír keltett, hogy igyekezzünk, mert torna lesz, amit Józsinak, egyik kísérőnknek "köszönhettünk".
Ez a "fáradságos" torna nem volt elég. A közeli Füzéri - hegyet is megmásztuk. Igaz, megérte, mert gyönyörű volt a táj, és így a csapatok is jobban összekovácsolódhattak. Ezzel még nem fejeződött be a túrasorozat. Este párokba rendeződve tájékozódási versenyre indultunk. Majdnem mindenkinek sikerült is eligazodni az útjelzőkön és célba érnie, kivéve Tibikének és párjának Bencének, akik egy kicsit eltévedtek, a kilátó felé mentek... A finom vacsora után, amit Anikónak és Kálmánnak köszönhettünk, jött az éjszakai ügyelet. Ebben mindenki kivette a részét, hiszen a 8 nap alatt mindenki sorra került. Az ügyelet abból állt, hogy 2 ember 2 óránkénti váltással felügyelt a tábor nyugalmára, a rendre és a fegyelemre, amit általában Tibi határozottságával kellett elérni.


Másnap Tibi "parancsba" adta, hogy igyekezzünk, mert indulunk a közeli hegyet megmászni, melynek része átnyúlt Szlovákia területére. Így alkalmunk nyílt megmártózni az útba eső Izsa - tóban is. Egész délután a szálláson pihentünk... volna, ha a fiúk nem "zaklatnak" bennünket megint a vizes palackokkal.
A vacsorát "ledolgozni" ugyan arra a hegyre mentünk, amit a délelőtt során már felfedeztünk. Józsi segítségével a sötétben is eltaláltunk oda. Mindenkit lenyűgözött a csodaszép csillagos éjszaka látványa a csúcsok közül.
A "pihentető" ügyelés után jólesett sokáig aludni. Ezen a napon a táborozók táncversenyt hirdettek, mivel egy tánccsoport is azon a helyen szállt meg ahol mi, így ők is beneveztek. Mindenki egész délután próbálta a legtöbbet kihozni magából, gyakorolta műsorszámát.
Nekünk nehezebb volt a felkészülés, hiszen a táncos lányok betanult koreográfiát mutattak be, míg mi egy teljesen új számmal igyekeztünk megnyerni a 3 tagú zsűri tetszését. Kicsik és nagyok, fiúk és lányok egyaránt remekül szerepeltek. A megmérettetés sztárjai is tőlünk kerültek ki: Zoli és Józsi tehetségüket le sem tagadhatták volna, táncos múltjuk azért nagyon látszódott, bár próbálták véka alá rejteni...

A nap ezzel még nem ért véget, mert várt ránk a közeli kilátó, amit már Bence és Tibike sikeresen "felderített" nekünk a párostúra alkalmával. Vaddisznó lesre indultunk, de csak Kálmán és a fiúk ugrottak elő a sötétben a bokrokból. Megijedni ugyan nem ijedtünk meg, de egy jót nevettünk rajtuk. Majd máskor fiúk...
Másnap utunk a közelben lévő Mátyás-kútjához illetve a mellette található jégbarlanghoz vezetett, ahová Józsi bácsi navigálásával jutottunk el. Itt megnéztük a már említett nevezetességeket. Majd folytattuk (még mindig busszal) utunkat a Nagy-Milicre. A szlovák-magyar határon lévő hegycsúcstól viszont 2 km-re tett le minket a busz, hiszen Tibi úgy gondolta, hogy egy kis testmozgás mindenkinek kell.


A programban szerepelt még az Activity, amire mindenki benevezett, de 3 forduló után már csak a legjobbak vehettek részt a döntőn. A nyertes páros Brigi és Judit lett, de Zoli és Józsi is hatalmasat alakított és a Zsófi - Kinga valamint a Tibi - Bence párosok is jól megoldották a feladatokat.

Ezután a lányok elégtétele következett, ami nem jöhetett volna létre Tibi segítsége nélkül. Hála kedves táborvezetőnknek, a fiúkat hidegzuhanyként érte, hogy a lányok előugorva rejtekükből, az addig gondosan megtöltött vízibombákat rájuk dobálták. A lányok büszkén, míg a fiúk annál vizesebben indultak el a "küzdőtérre", ahol számháborúztunk. 2 csapatra osztva kezdtük meg a "véres összecsapást" - szó szerint. Ez azt jelentette, hogy a magas légnyomáskülönbség miatt a tábor szinte minden tagjának legalább egy alkalommal vérzett az orra.
A csata végén Livi néni és csapata került ki győztesen, de Zoliék se panaszkodhattak, hiszen kitűnően helytálltak ők is. Fáradtan értünk vissza, és vacsora után egyből az ágyba is dőltünk.


Eljött az utolsó napunk. Kőkapura látogattunk a kisvasúttal. Itt töltöttük szinte az egész napot. A vízből még így sem volt elege a táborlakóknak. Az utolsó vízibombákat még felhasználhattuk. Volt viszont, akit ez nem elégített ki. A fiúk, Zoli meg Józsi bevonszolták Brigit a fiúzuhanyzóba mondván, ő még nem elég vizes. Kálmán meg a vödreivel locsolkodott...
Elérkezett a táborozást jelképező tábortűz. Voltak, akik kisebb műsorral is készültek. A "nagyok", vagyis mi a "Börtön ablakában" című dallal kedveskedtünk Anikónak, aki egész héten nagy-nagy odaadással sütött-főzött nekünk. Teljesen meg volt hatva, aminek nagyon örültünk, hiszen ez volt a cél. A meghitt közös éneklések után mindenki nyugovóra tért. (Kivéve persze azok a szerencsétlenek, akik utolsó éjszaka is ügyeltek - mi -.)

A reggel 6 órai kelés nem mindenkinek ment zökkenőmentesen. Ezért a fiúk Zoli jóvoltából jégakkut kaptak a pizsijükbe, hogy jó volna végre felkelniük.
De volt itt még más is. A fiúk annyira büszkék voltak a rendre, ami a szobájukban volt, és hogy mindig maximális pontot kaptak rá ... ahhoz képest jó pár alsónadrág vár azóta is gazdára... Érdeklődni a kísérőknél...


Nagy vonalakban ez történt Pusztafalun 2007. nyarán. A tábor feledhetetlen élményei örökre megmaradnak bennünk, és az izomláz is, amelyet Józsi fekvőtámaszai révén kaptunk.

Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani a táborozó diákok nevében a tábort szervezőknek és a kísérő felnőtteknek. Köszönjük!

Diáktársaink számára őszintén ajánljuk a táborozást, ezt a sok, kedves élményt és emléket senkinek sem szabad kihagyni.


(Arnótszky Judit, Fülöp Zsanett táborlakó tanulók)



Kis Bálint Általános Iskola Ballagási ünnepélyre meghívó! (2007) »




Újabb sikeres rendezvény iskolánkban... »

A Kis Bálint Általános Iskola 2007. május 24-én Szakmai napot és Nevelési értekezletet tartott a HEFOP 3.1.3 "Felkészítés a kompetencia-alapú oktatásra" és a HEFOP 2.1.5.B. "Halmozottan hátrányos helyzetű tanulók integrált nevelése" programokban támogatott projektek keretében.

Fülöp Istvánné igazgatónő bevezetője után Gyomaendrőd város polgármestere, Várfi András köszöntötte a vendégeket és a tantestületet. Beszédében kiemelte, hogy a város közoktatási intézményeiben folyó nevelő-oktató munka mellett fontos, hogy szakmai rendezvényeknek is teret adjon egy-egy intézmény. Földesi Zoltán Országgyűlési Képviselő úr elismerően nyilatkozott a tantestületről, mert szakmailag innovatív, megújulni kész nevelők dolgoznak a jövőért. A jövő pedig nem más, mint a gyermek!

Az első előadó - a változatos, tartalmas programmal dúsított délelőttön - Pálfalvi Zsolt, az Oktatási Hivatal OKÉV Dél-alföldi Regionális Igazgatóságának igazgatója volt, aki a kompetencia-alapú oktatás jelentőségét nyomatékosította, valamint a regionális közoktatás-fejlesztési stratégia helyét, szerepét vázolta fel. Olyan szakmai központok jönnek létre /bázisiskolák/, amelyek közoktatás fejlesztésével, koordinálásával is foglalkoznak.

A második előadó Kapcsáné Németi Júlia, a suliNova Közoktatás-fejlesztési és Pedagógus-továbbképzési Kht programvezetője a halmozottan hátrányos helyzetű és sajátos nevelési igényű gyermekek integrált nevelésének jelentőségéről tartott érdekfeszítő előadást.

A harmadik előadónőt ismerősként üdvözölhettük, Szabó Istvánné a Békés Megyei Humán Fejlesztési és Információs Központ igazgatónője, aki iskolánk több pedagógusának tartott már továbbképzést a kompetencia-alapú oktatásról és a kooperatív tanulási módszerről. A kompetencia-alapú oktatás szerepéről beszélt, valamint beszámolt arról, hogy a megyéből mennyi iskola és pedagógus vett részt a módszertani fejlesztésekben.

Ezután a nap legérdekesebb része következett, három szekcióban hat kolléganő tartott bemutató órát a következő tantárgyakból:

1. évfolyamon: Magyar Béláné igazgatóhelyettes - matematika

Koloh Imréné tanító - magyar nyelv és irodalom

5. évfolyamon: Dinya Lívia szaktanár - osztályfőnöki

Palicskáné Szegedi Katalin szaktanár - technika

7. évfolyamon: Simonné Szrnka Zsuzsanna szaktanár - etika

Uhrin Attiláné szaktanár - földrajz

A látottak tanúbizonyságot adtak a gyakorlatban, hogyan kell sikeresen alkalmazni a kompetencia-alapú oktatást ötvözve az integrációval. A tanítási órákat röviden megbeszéltük.

A délelőtt utolsó részében folytatódott iskolánk pedagógiai gyakorlatának bemutatása, melynek keretében Ágostonné Farkas Mária logopédus, gyógypedagógus a sajátos nevelési igényű tanulók integrált neveléséről-oktatásáról, Baráth Ella IPR-munkacsoport vezető a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók integrált ellátásáról, Simonné Szrnka Zsuzsanna mérési- és minőségfejlesztési munkacsoport vezetője a kompetencia-alapú oktatás alkalmazásáról nyújtott átfogó képet.

A szakmai nap utolsó előadója iskolánk tanára, Dinya Lívia pályázatíró munkacsoport vezetője volt, aki az Integrációs Pedagógiai Rendszer kiterjesztése a gyomai városrész intézményfokozatai között - vertikális együttműködési modell kiépítése a hálózattá fejlesztés első lépéseként c. nyertes pályázat projektindítójában ismertette annak célkitűzéseit, főbb tartalmi vonatkozásait, várható eredményét. Vázolta a jövőképet, amely nem más, mint az újabb pályázatok ( NFT II.) benyújtása, mert fejlesztési és fejlődési esélyeinket így növelhetjük.

Szabó Balázsné bizottsági elnökasszony záró gondolataiban megköszönte az előadók részletes szakmai tájékoztatóját, és elismerően szólt az iskolában folyó magas szintű nevelési - oktatási munkáról.

Baráti beszélgetéssel egybekötött ebéddel fejeződött be az egész napos program.

Kis Bálint Általános Iskola Nevelőtestülete



VÁROSTÖRTÉNETI VETÉLKEDŐ »
2007. május 15.

Iskolánk Hősök úti épületében tartottuk Gyoma és Endrőd egyesülésének 25. évfordulója tiszteletére rendezett VÁROSTÖRTÉNETI MEGEMLÉKEZÉSÜNKET ÉS VETÉLKEDŐNKET.

Az intézmény igazgatónője, Fülöp Istvánné bevezetőjében hangsúlyozta, hogy sokfélék vagyunk, sokfelé sodródhatunk életünk folyamán, de fontos a múltunk, gyökereink ismerete, értékeink megőrzése:

"... A végtelenhez mérve semmi sem tökéletes, az ember nyughatatlanul mégis mindig keres. Az örökös vándorút véget soha sem ér, ha nincsen gyökered, elvisz a szél! ..." ... "A múltra alapozva, a múlt értékeiből merítve építjük a jövőt. Tesszük mindezt a felnövekvő nemzedékért, iskolánkért, városunkért, egy jobb világért!"


Ezt a gondolatmenetet folytatta ünnepi nyitóbeszédében és később pohárköszöntőjében Várfi András polgármester úr is. Elődeinkre, a régmúlt eseményeire emlékezünk, felelevenítjük, honnan jöttünk, hová tartunk. Gyomaendrőd ereje, dinamizmusa fiatalságából fakad, hiszen a város 25 éves. Nem Gyoma és Endrőd, hanem együtt Gyomaendrőd!
Kiemelte a folytonos és folyamatos tanulás szükségességét, különös tekintettel az idegen nyelv tanulására hívta fel a megjelentek figyelmét.

Ezután iskolánk felsős irodalmi színpada és énekkara lírai hangulatú, szülőföldhöz kötődő versekkel, dalokkal köszöntötte az ünneplő közönséget. Az igényes és tartalmas műsor után Hunya Elekné nyugdíjas pedagógus Hornok Ernő fotókiállítását nyitotta meg, akinek a Gyomaendrődről készített tetszetős képeit a Hősök úti aulában nézhetik meg az érdeklődők.

A várostörténeti vetélkedő megálmodója Fülöp Istvánné igazgatónő és Kónya Márta tanárnő volt. Óriási szervezés, hatalmas munka előzte meg a versenyt. Felhívásunkra, a várostörténeti vetélkedőre benevezett a Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola, a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola, a Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium valamint iskolánk. A vetélkedő két fordulós volt. Az első forduló keretében előzetes feladatokkal kellett készülniük a nevezett csapatoknak, így: album- és plakátkészítés Gyomaendrőd nevezetességeiről, valamint interjú készítése egy neves gyomaendrődi személlyel. A második forduló a rendezvény keretében lett megrendezve, ahol az írásbeli feladatok megoldására minden csoport egy-egy tanterembe vonult felügyelő tanárával együtt. A kérdések sokszínűek, változatosak: totó kitöltése, recept- és játékleírás, valamint hírességek felismerése és villámkérdések voltak. A részt vevő csapatoknak nemcsak az írásbeli feladatokon kellett a fejüket törniük, hanem szóbeli feladatokat is meg kellett oldaniuk. Így elhangzott helyi gyűjtésű népdal éneklése, idegenvezetés és dr. Szilágyi Ferenc "Honvágy" c. kötetében megjelent versének tolmácsolása is.
A zsűri tagjai: dr. Szilágyi Ferencné Német Eszter, Imre Mária, Veres Antalné, Hunya Elekné, Megyeriné Csapó Ildikó - a zsűri elnöke, Kovács Gábor és R. Nagy János, akiknek valóban nehéz dolguk volt az eredmények összesítésekor.


A versenyző csapatok nagy izgalommal, lázasan készültek a megmérettetésre. Díjazáskor mindenki kapott jutalmat. Iskolánk által alapított "Vándorserleget" a korcsoportonként legtöbb pontot elért csapat kaphatta meg. A legeredményesebbek a következők voltak:

3 - 4. évf. korcsoportból:
I. helyezett a Kis Bálint Általános Iskola

5 - 6. évf. korcsoportból:
I. helyezett a Kis Bálint Általános Iskola

7 - 8. évf. korcsoportból:
I. helyezett a Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola

9-10. évf. korcsoportból:
I. helyezett a Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium 9. évfolyamos csapata

Gratulálunk! Köszönet a versenyző gyermekeknek és felkészítő nevelőiknek. Bízunk abban, hogy a tartalmasan és kellemesen eltöltött nap mellett sok, hasznos ismerettel lettek gazdagabbak.


A meghívott vendégeknek és diákoknak nem mindennapi eseményben volt részük, hiszen Gyomaendrőd elmúlt 25 évének városvezetőivel: Jenei Bálinttal, dr. Frankó Károllyal, és dr. Dávid Imrével, valamint a jelenlegi polgármesterrel: Várfi András urakkal Megyeri László aljegyző folytatott pódiumbeszélgetést. Szerteágazó és sokféle kérdésre válaszoltak a város első számú vezetői. Érdekes, izgalmas véleményeket hallottunk, amelyekből a vezetők személyisége mellett kibontakozott a magánember egyénisége is.
Felelevenítették a múlt kiemelkedő eseményeit városunk életében. Nevükhöz, személyükhöz kapcsolódik többek között:

- Jenei Bálint vezetése alatt jött létre a két település egyesülése.

- Dr. Frankó Károly polgármestersége idejére esett a rendszerváltás,
  Ő Gyomaendrőd első polgármestere.

- Dr. Dávid Imre városvezetése alatt csatlakoztunk az Európai
  Unióhoz.

- Várfi András polgármester úrnak pedig a XXI. századnak megfelelően
  a jelen kihívásainak, feladatainak kell megfelelnie.

A városvezetők örömmel és bizakodva szóltak Gyomaendrőd lehetőségeiről, jövőjéről. Arra a kérdésre, hogy "Mit üzennek a ma diákjainak?" - mindannyian egyöntetű, határozott választ adtak: "Tanulni, tanulni és tanulni!"
A jó hangulatú, humorral fűszerezett beszélgetés még folytatódott iskolánk ebédlőjében.

Mindannyiunk számára a nap legemlékezetesebb pillanatai voltak, amikor díszvendégeinkkel: Frankó Tünde operaénekesnővel, aki Liszt Ferenc-díjas, Érdemes művész és Szabóné Juhász Katalin dr. néprajzkutató, népdalénekessel két kolléganőnk beszélgetett. Mindkét művésznek fontosak a gyökerek, sokféle szállal kötődnek Gyomaendrődhöz, a Köröshöz, kedves iskolájukhoz. Frankó Tünde operaénekesnő csodálatos hangjában gyönyörködhettünk CD felvételről: Puccini: Pillangókisasszony című operájából egy részletet hallgattunk meg. Szabóné Juhász Katalin dr. saját könyvét és CD lemezét ajándékozta iskolánknak. Jó hangulatban, vidáman teltek az utolsó percek, mert iskolánk volt diákja az egész közönséget megénekeltette. Kati erőteljes, szép hangja kimagaslott, messzire szállt. "...Mert nemcsak gyökereket, hanem szárnyakat is kell adni a jövő nemzedékének!" Iskolánk, a Kis Bálint Általános Iskola valamennyi pedagógusa és dolgozója ezért munkálkodik.

Köszönetünket fejezzük ki mindazon személyeknek, akik tevékenyen közreműködtek rendezvényünkön, s ezáltal nagyban hozzájárultak annak sikeréhez, valamint azoknak, akik jelenlétükkel megtisztelték iskolánkat.


2006 - 2007 tanév Alapfokú szóbeli nyelvvizsga eredményei: »

Felkészítő tanárok:
Mészárosné Stef Ilona
Orbán Orsolya


8.c:
Bene Dominik
Csatári Anita
Gyarmati Balázs
Kávai Krisztián
Kovács Ági
Lukács Csaba
Ökrös Barbara
Simon Balázs
Timár Richárd

8.b:
Csapó Zsolt
Gábor Viktor
Győrfi Dávid
Gyuricza Sándor
Kolozsvári Viktória
Kovács Balázs
Kovács Fanni
Kurilla Tamás
Molnár Anna
Oláh Richárd
Orsós Adrienn
Pál Tamara
Szabó Márkó
Zdusek Erik


DARVAS TIBOR VERSMONDÓ VERSENY »
2007. április 12.

A Költészet Napja és Tibor nap tiszteletére harmadik alkalommal rendezte meg a Kis Bálint Általános Iskola a Diákönkormányzat által alapított versmondó versenyt, melyet az iskola egykori kiváló magyar-történelem szakos tanáráról neveztek el. Az ő tiszteletére és nevével hoztak létre az elmúlt években emléktantermet, versillusztrációs és prózaíró versenyt is.

Milyen ember volt Darvas Tibor?
Nagyszerű. Becsületes, egyenes, segítőkész, őszinte, pontos, igényes, jó humorú, gyönyörű énekhangú.

S milyen tanár volt?
Kiváló. Szigorú, de következetes, a hivatásának élő pedagógus volt, aki személyiségének értékeivel s magas fokú szakmai tudásával gyakorolt nagy hatást diákra, kollégára, szülőre egyaránt.


Hogyan vélekedett a versmondásról?
"A verset nem szavalni kell, hanem érteni, s elmondani." A róla elnevezett versenyen, melyet most is pedagógussá lett tanítványai szerveztek meg, sok kis és nagy diák mondott szépen, jól értelmezve verset. Öröm volt őket hallgatni.

A kisdiákoknál 44 résztvevővel a következő eredmény született:

Első évfolyamon, 15 résztvevővel:
  1. Miklavitz Ákos (1.b)
  2. Kriszt György (1.a)
  3. Kruchió Adrienn (1.b)
Második évfolyamon, 9 résztvevővel:
  1. Csordás Alíz (2.b)
  2. Kovács József (2.a)
  3. Czikkely Hanga (2.b)
Különdíjas: Fülöp Péter (2.a)


Harmadik évfolyamon, 11 résztvevővel:
  1. Hunya Réka (3.b)
  2. Kriszt Márton (3.b)
  3. Szonda Lili (3.b)
Különdíjas: Szakálos Mátyás (3.a)
Negyedik évfolyamon, 9 résztvevővel:
  1. Kriszt Georgina (4.a)
  2. Sipos Fanni (4.c)
  3. Gyuricza Beáta (4.c)
Különdíjas: Gyurcsány Nikolett (4.c)

A nagydiákoknál 27 tanuló mutatkozott be - legtöbben az 5. és 6. évfolyamon. A következő eredmény született:

Ötödik évfolyamon, 8 résztvevővel:
  1. Gyebnár Bianka (5.c)
  2. Tóth Ágnes (5.b)
  3. Tóth Vanda (5.b)
Hatodik évfolyamon, 11 résztvevővel:
  1. Gyuricza Tamás (6.d)
  2. Sabján Nóra (6.b)
  3. Dajkó Nóra (6.b)
Hetedik évfolyamon, 5 résztvevővel:
  1. Kónya Dániel (7.d)
  2. Arnótszky Judit (7.d)
  3. Palicska Gréta (7.b)
Nyolcadik évfolyamon, 3 résztvevővel:
  1. Orsós Adrienn (8.b)
  2. Újhelyi Brigitta (8.b)
  3. Pál Tamara (8.b)


A versenyen minden résztvevő emléklapot kapott, míg a helyezettek könyvjutalomban részesültek.
Köszönet minden résztvevőnek, felkészítőnek, segítőnek, gratulálunk a díjazottaknak!

DÖK szervező bizottság



"Szállj költemény, szólj költemény.." »

A Városi Könyvtár minden évben megrendezi a Költészet napja alkalmából szokásos szavalóversenyét szabadon választott témakörben.A verset kedvelők és versmondók olyan nagy létszámban gyűltek össze, hogy kicsinek bizonyult a Könyvtár épülete. Több, mint 60 szavalót hallgatott meg a 3 tagú zsűri. Iskolánkból 5-6. korosztályban Hunya Gréta 2. helyezett lett, 7-8. osztályosok közül pedig kiemelkedő teljesítményével 1. helyre került Molnár Anna. Felkészítő tanáruk: Hunya Jolán
Igazán elégedetten távozhatott minden versenyző, hiszen Hajdú László, a Könyvtár Igazgatója, szép ajándékokkal kedveskedett a diákoknak: Mindannyian könyveket kaptak és Határ Győző verseit tartalmazó CD lemezeket,amelyeket Dinnyés József zenésített meg.

Vésztőn, a Szabó Pál Általános Iskola rendezte meg a XIV. területi Sinka István versmondó versenyt általános iskolás tanulók részére. 8 településről több mint 160 diák érkezett a vésztői művelődési központba, ahol az ünnepélyes megnyitó és zenés, irodalmi műsor után megkezdődött a nemes versengés!
Iskolánkat 9 diákunk képviselte. A nagyon erős és színvonalas mezőnyben a következő eredmények születtek: Csordás Aliz 2.o.tanuló 3. helyezett, felk. tanítója: Tóth Andrásné, Hunya Réka 3. o. tanuló 2. helyezett, felk. tanítója: Kovácsné Szabó Mária, Molnár Anna 8. o. tanuló 3. helyezett, felk. tanára: Hunya Jolán. Gratulálunk a diákoknak és nevelőiknek!

Mezőberényben április 20-án szintén területi szavalóversenyt rendeztek a Városi Könyvtárban. Iskolánkat több tanuló képviselte. Legjobb eredménye Gyuricza Tamás 6. d o. tanulónak lett, aki a zsűri pontszámai alapján 3. helyen végzett. Felkészítője: Hunya Jolán tanárnő.



KIS BÁLINT NAPOK MEGHÍVÓ
2007. június 11-13.
»

"Annak az oskolának meg maradására
nevekedésére és épűletére egész örömmel
tehetségemmel jó lélekkel vigyázok..."
(Kis Bálint)


KIS BÁLINTNAK iskolánk névadójának tiszteletére háromnapos programsorozatot szervezünk, melyre Önt tisztelettel meghívjuk.

PROGRAMOK:

Június 11. (hétfő)
9:00 - 13:00: Emlékünnepség Kis Bálint Díj átadása Diákönkormányzat díjainak átadása Emlékterem avatása

13:00 Ebéd

17:00 "Együtt lenni jó!" - Családi est
Helyszín: Hősök úti iskolaépület

Június 12. (kedd)
"Tegyünk a természetért!"

8:30 1-4. évfolyam:
Filmvetítés
Gyalogtúra a túraútvonalon

5-8. évfolyam:
Szemétszüret
Parlagfűirtás

Június 13. (szerda)
9:00 Kis Bálint-próba
Diákönkormányzat közgyűlése
Díjátadások


TÁJÉKOZTATÓ

Kedves Szülők, Gyerekek!


A hagyományos Kis Bálint Napi rendezvénysorozatunkat 2007. június 11-12-13-án tartjuk. Valamennyi programra szeretettel várjuk tanulóinkkal együtt a kedves Szülőket is!

Június 11. (hétfő)

- Iskolánk valamennyi tanulóját egyenruhá- ban várjuk 8:30 órára a Fő úti épület udvarán.

- Este 17:00 órától közös családi és iskolai programot szervezünk a
  Hősök úti épület udvarán.

   Lesz: - játékos vetélkedő
    - zsákbamacska
    - enni-, innivaló
    - Hevesi Imre koncert
    - és egyéb meglepetések

/A koncert tanulóinknak ingyenes, szülőknek és vendégeknek 200.-Ft a belépő./

Kérjük a Kedves Szülőket, hogy megjelenésükkel támogassák az Alapítványunkat!


MEGHÍVÓ

"A nevelés egyet jelent azzal, hogy segítjük a gyermeknek valóra váltani lehetőségeit. "
(Erich From)

A Kis Bálint Általános Iskola tisztelettel meghívja Önt a

HEFOP 3.1.3. "Felkészítés a kompetencia-alapú oktatásra" program:
Kompetencia-alapú oktatás bevezetése a gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskolában

és a

HEFOP 2.1.5.B. "Halmozottan hátrányos helyzetű tanulók integrált nevelése" program:
Az Integrációs Pedagógiai Rendszer kiterjesztése a gyomai városrész intézményfokozatai között - vertikális együttműködési modell kiépítése a hálózattá fejlesztés első lépéseként

projektek keretében

2007. május 24-én 10 órai kezdettel megrendezendő

SZAKMAI NAPJÁRA

Helyszín: Kis Bálint Általános Iskola
                Gyomaendrőd, Hősök útja 45. sz.

PROGRAM:

9:30 - 10:00: Gyülekező, regisztráció

10:00 - 10:05: Köszöntő - Várfi András polgármester

10:05 - 10:10: Megnyitó - Földesi Zoltán országgyűlési képviselő

10:10 - 10:30: "Kulcs a korszerű fejlesztéshez"
A regionális közoktatás-fejlesztési stratégia helye, szerepe

Előadó: Pálfalvi Zsolt igazgató
Oktatási Hivatal OKÉV Dél-alföldi Regionális Igazgatóság

10:30 - 10:50: "Fogadlak, elfogadlak, befogadlak"
A halmozottan hátrányos helyzetű és sajátos nevelési igényű gyermekek integrált nevelésének jelentősége

Előadó: Kapcsáné Németi Júlia programvezető
Oktatási Hivatal OKÉV Dél-alföldi Regionális Igazgatóság

10:50- 11:10: "Adj teret, nyiss utat!"
A kompetencia-alapú oktatás szerepe

Előadó: Szabó Istvánné igazgató
Békés Megyei Humán Fejlesztési és Információs Központ

11:10 - 11:20: Szünet

11:20 - 12:00: "Hátrányból segítséggel a jövőbe"
A kompetencia-alapú oktatás és a sikeres integráció gyakorlata

Órarészletek szekciókban:
1. Szekció: 1. évfolyam:
Magyar Béláné igazgatóhelyettes - matematika
Koloh Imréné tanító - magyar nyelv és irodalom

2. Szekció: 5. évfolyam:
Dinya Lívia szaktanár - osztályfőnöki
Palicskáné Szegedi Katalin szaktanár - technika

3. Szekció: 7. évfolyam:
Simonné Szrnka Zsuzsanna szaktanár - etika
Uhrin Attiláné szaktanár - földrajz

12:00 - 12:10: Szünet

12:00 - 12:30: Mit, miért, hogyan?
Beszélgetés a bemutató órákról

12:30 - 13:00: Összefogás és megújulás iskolánk pedagógiai gyakorlatában

Sajátos nevelési igényű tanulók integrált nevelése-oktatása
Előadó: Ágostonné Farkas Mária logopédus, gyógypedagógus

Halmozottan hátrányos helyzetű tanulók integrált ellátása
Előadó: Baráth Ella IPR-munkacsoport vezetője

Kompetencia-alapú oktatás alkalmazása
Előadó: Simonné Szrnka Zsuzsanna mérési- és minőségfejlesztési munkacsoport vezetője

13:00 - 13:15: Szünet

13:15 - 13:35: "Partnerekkel, együtt, jobban"
Az Integrációs Pedagógiai Rendszer ki- terjesztése a gyomai városrész intézmény- fokozatai között c. projekt indítása

Előadó: Dinya Lívia - pályázatíró munkacsoport vezetője

13:35 - 13:45: Záró gondolatok
Szabó Balázsné bizottsági elnök


13:45: Ebéd

"Valami újra vállalkozni mindig kockázatos feladat.
Számolni kell az értetlenséggel, az ismeretlennel
szembeni idegenkedéssel, a megszokotthoz ragaszkodó
közönyével...
Voltak olyanok, akik merték vállalni ezt a kockázatot,
mert hittek abban, hogy az új, amelyre vállalkoznak,
hasznos és jó, előbbre viszi az ...ügyet."

(Illyés Gyuláné)


Idegen nyelvi mesedélután. »
2007. május 22. délután 14:00-óra

Helyszín: Kis Bálint Általános Iskola, Hősök úti torna terem.



Felhívás! »
2007. május 23.

Május 23-án városunk is részt vesz a Kihívás Napi rendezvényekben.

Kérünk benneteket, hogy szervezzetek korosztályotokban alkalmi csapatokat különböző sportágakban. A csapatok jelezzék a pedagógusoknál megalakulásukat.

Foci - Cs. Nagy Lajos és Kocsisné Beranek Gizzela

Kézilabda - Vaszkó Csilla

Röplabda - Uhrin Attiláné

Kosárlabda - Kocsisné Beranek Gizella

A részletekről a testnevelőknél érdeklődjetek!


MEGHÍVÓ

"Innen jöttem: a Holt-Körösünk hol holdalakúan félkarral a falunk' halk-szelíden öleli"
(Szilágyi Ferenc)

A Kis Bálint Általános Iskola szeretettel meghívja Önt
Gyoma és Endrőd egyesülésének 25 éves évfordulója
alkalmából megrendezett

VÁROSTÖRTÉNETI ÜNNEPSÉGRE ÉS VETÉLKEDŐRE

Időpont: 2007. május 15. 9:00 órától

Helyszín: Kis Bálint Általános Iskola
                Gyomaendrőd, Hősök útja 45. sz.

9:00 - 9:40 Megnyitó - Várfi András polgármester

Emlékműsor

"Múlt és Jelen képekben" Hornok Ernő újságíró fotókiállítása
Megnyitja: Hunya Elekné nyugdíjas rajztanár
9:50- 10:40 Pódiumbeszélgetés
Gyomaendrőd elmúlt 25 évének városvezetőivel:

Jenei Bálint
dr. Frankó Károly
dr. Dávid Imre
Várfi András

Moderátor: Megyeri László

Közben: Várostörténeti vetélkedő településünk iskoláinak részvételével
10:50- 11:50 A versenyző csapatok bemutatják előzetes feladataikat
12:00- 13:00 Innen indultak - Díszvendégeink közöttünk

Frankó Tünde Liszt Ferenc-díjas operaénekes

Szabóné Juhász Katalin dr. néprajzkutató, népdalénekes

Szilágyi Ferenc dr. nyelvész, irodalomtörténész, író, költő

Vetélkedő zárása - Díjkiosztás
13:00 - Hagyományőrző ebéd baráti beszélgetéssel


GYOMAENDRŐD 25 ÉVES                    KNER NYOMDA 125 ÉVES

VERSENYFELHÍVÁS

"Innen jöttem: a Holt-Körösünk hol holdalakúan félkarral a falunk' halk-szelíden öleli"
(Szilágyi Ferenc)

A gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola új hagyományt alapítva 2 fordulós városi vetélkedőt hirdet Gyoma és Endrőd egyesülésének 25., valamint a Kner Nyomda alapításának 125. évfordulója alkalmából, városunk történetének megismerésére.
A versenyen városunk oktatási intézményei korcsoportonként egy-egy 5 fős csapattal vehetnek részt.

Korcsoportok:
I. 3-4. évfolyam
II. 5-6. évfolyam
III. 7-8. évfolyam
IV. 9-10. évfolyam
V. 11-12. évfolyam

A verseny célja: Kutató és gyűjtőmunka segítségével lakóhelyünk múltjának, jelenének megismerése.

1. Forduló - Előzetes feladatok:
  1. Interjúkészítés Gyomaendrőd jeles emberével
  2. Albumkészítés Gyomaendrődről
  3. Plakátkészítés Gyomaendrődről
  4. Egy népdal megtanulása Kner Imréné vagy Bartók Béla helyi
      gyűjtéséből
  5. Szilágyi Ferenc: Hon - vágy című kötetének megismerése - egy
      vers kiválasztása, megtanulása

Leadási határidő: 2007. április 15. ( 1-3. feladat)
Leadás helye: Kis Bálint Általános Iskola Fő úti épülete
                       (Gyomaendrőd, Fő út 181.)


2. Forduló - Vetélkedő:
  Időpont: 2007. május 15.
  Helyszín: Kis Bálint Általános Iskola Hősök úti épülete
                 (Gyomaendrőd, Hősök u. 45.)


Ajánlott irodalom a felkészüléshez:
   1. Egy évszázad mezsgyéjén - A Kner Nyomda története
   Írta: Malatinszki József, Petőcz Károly, Szabó Ferenc;
   Szerkesztette: Balog Miklós
   Kner Nyomda kiadása (1982)
   2. Endrődi füzetek
   Kiadta: Honismereti Egyesület (Gyomaendrőd)
   3. Füzesné Hudák Julianna: "Virágzó könyveskert"
   Kner Nyomdaipari Múzeum 35; füzete (Gyomaendrőd, 2005)
   4. Gyoma és Endrőd képekben
   Rekline Stúdió és a Kner Nyomda RT. közös kiadványa (1996)
   5. Gyomaendrődi Ki kicsoda? lexikon,
   Honismereti Egyesület - Szülőföld Baráti Kör (Gyomaendrőd, 2005)
   6. Gyomai tanulmányok
   Szerkesztette: Szabó Ferenc ( Gyoma, 1977)
   7. Gyomaendrődi séták
   Rekline Stúdió (Gyomaendrőd, 2000)
   8. Soós Péter: Barangolások hazai tájakon I. Gyomaendrőd
   9. Szilágyi Ferenc: Hon - vágy költemények
   Kiadta: Gyomai Szülőföld Baráti Kör (Gyomaendrőd, 2005)

Nevezni a mellékelt nevezési lapon lehet. » Leöltés itt (doc)

Nevezési határidő: 2007. február 15.
Nevezési cím: Kis Bálint Általános Iskola
5500 Gyomaendrőd, Fő út 181.


Részletes információ kérhető a vetélkedővel kapcsolatban:
Kónya Márta és Szurovecz Zoltánné tanárnőktől

Tel.: 66/386-006
Fax: 66/386-016
E-mail: igazgato@kisb-gyomae.sulinet.hu
Honlap: www.kisb-gyomae.sulinet.hu

A versenyen résztvevők értékes tárgyjutalomban részesülnek.

                                                                    Kis Bálint Általános Iskola



FELHÍVÁS »

Intézményünk, a Kis Bálint Általános Iskola "Gyermekekért Alapítványa" megalapította a "Kis Bálint Díjat".

Évente a díjjal kívánjuk elismerni a kiemelkedő teljesítményt nyújtó diák és intézményi dolgozó munkáját.
A díj odaítélése az elismerésen túl a hagyományteremtést szolgálja, mely évente a Kis Bálint Napok rendezvénysorozaton, ünnepélyes keretek között kerül átadásra.

A díjat minden évben egy fő munkavállaló, és egy fő végzős diák kaphatja meg.

Ajánlatot tehet a Kis Bálint Általános Iskola bármely munkavállalója, diákja, öregdiákja, az iskola diákjainak szülei, illetve ezen személyek közösségei. (DÖK, SZMK).
Egy ajánlattevő csak egy fő tanulóra és egy fő munkavállalóra tehet ajánlatot.

Ajánlás
Az ajánlatokat előre elkészített nyomtatványok, felhasználásával kell megtenni. A nyomtatványokat az iskolatitkárhoz kell eljuttatni a megadott határidőig. A forma nyomtatványok letölthetők:

» ajanlas_a_kis_balint_dijra_2007.doc

» ajanlas_a_kis_balint_dijra_tanuloi_2007.doc

Ajánlható személyekkel kapcsolatos általános feltételek:

A Kis Bálint Díjban részesülhet az a munkavállaló, aki a következő - együttesen értékelendő - szempontoknak megfelel:
- legalább 10 éve aktív dolgozója a Kis Bálint Általános Iskolának
  (jogelőd intézménynek) vagy nyugdíjasa, aki legalább 10 évet
  aktívan a Kis Bálint Általános Iskolában (jogelőd intézményben)
  dolgozott,
- fegyelmi vétségért felelősségre nem vonták, és a következő
  szempontok alapján a díjra érdemes:

- szakmai, pedagógiai munkája,
- közösségi munkája,
- diákok, (gyermekek) iránti szeretete,
- munkája iránti elkötelezettsége, példamutató munkavégzése,
- kollégáihoz és a gyerekekhez való viszonya, kapcsolatrendszere,
- szakmai megújulási készsége, képessége,
- munkahelyi közösségért, intézményfejlesztésért végzett munkája.

A Kis Bálint Díjban részesülhet az a diák, aki a következő - együttesen értékelendő - szempontoknak megfelel:
- minimum 4 éve a Kis Bálint Általános Iskola diákja,
- a Kis Bálint Általános Iskola 8. osztályos tanulója,
- igazolatlan hiányzása tanulmányai során nem volt,
- igazgatói megrovást tanulmányai során nem kapott, és a következő
  szempontok alapján a díjra érdemes:

- tanulmányi munkája,
- közösségben végzett tevékenysége,
- az iskola hírnevének öregbítése,
- iskolai versenyeken, (tanulmányi, sport és egyéb) elért eredményei.

A díj odaítéléséről a Bíráló Bizottság dönt az ajánlásokban foglaltak szerint, az ezeket alátámasztó iskolai dokumentumok alapján, az értékelő lap kitöltésével és összegzésével.

A nyomtatványok átvehetők: 2007. március 19-től
Leadásának határideje: 2007. május 11. (péntek) 12.00 óra
a "Kis Bálint Díj" alapítói



Matekverseny »

Ebben a tanévben iskolánkból 45 tanuló nevezett a Zrínyi Ilona Matematikaversenyre.
A megyei fordulót 2007. február 23-án rendezték meg, melyen tanulóink jól teljesítettek.
Kiemelkedő eredményt ért el TÓTH CSILLA 7.a osztályos tanuló, aki megyei 1. helyezett lett. És SIMON BALÁZS 8-c osztályos tanuló, aki szintén az 1. helyen végzett.
Ők ketten képviselik iskolánkat és megyénket az országos versenyen Veszprémben.
Szép eredménynek tartjuk, ha a 300-400 résztvevő közül az első 100 közé jutnak a versenyzők. A következő tanulók értek el ilyen eredményt. Epresi Konrád 5.b Fülöp Béla 5.b Zsilinszky Éva 6.b Cserenyecz King 6.b Pataki Boglárka 6.c Kurilla Dóra 7b.

Gratulálunk a versenyzőknek!



KIS BÁLINT ÁLTALÁNOS ISKOLA
SZÜLŐI TÁJÉKOZTATÓJA
»


"A múlt szellemi örökségére alapozva építjük a jövőt..."

Kedves Szülők!

Köszöntjük Önöket abból az alkalomból, hogy gyermekük ősztől első osztályos tanuló lesz!
Minden évben izgalmakat, várakozásteli hangulatot idéznek elő a tavaszi hónapok, amikor az óvodások beiskolázására kerül sor. A szülőkben él a szorongás, milyen lesz az iskola, hogyan állja meg a helyét gyermekük az új körülmények között. A kisdiákok számára is meghatározó pillanat az, amikor iskolába lépnek. Befejeződik egy életszakasz, és megkezdődik a tanulás, vagy ahogy ezt ma is mondjuk, az életre való felkészülés. Az iskolaválasztás megkönnyítéséhez e tájékoztató kiadványunk soraival és képeivel szeretnénk segítséget nyújtani.


ISKOLÁNKRÓL
Városunk legnagyobb általános iskolájaként 573 tanuló nevelését-oktatását 45 pedagógus biztosítja, valamint 22 technikai dolgozó segíti.
Az 1-4. évfolyamos kisiskolásaink a felújított és korszerűen berendezett Hősök úti iskolaépületben, az 5-8. évfolyamos diákjaink a Jókai és a Fő úti iskolaépületben tanulnak.
Nevelő-oktató munkánkat önálló könyvtár, tornaterem, 4 informatikai szaktanterem, 2 fejlesztőszoba segíti. Gyermekeink étkeztetését a napközi konyhánkon házias jellegű ételekkel biztosítjuk.

PEDAGÓGIAI PROGRAMUNK ALAPVETŐ CÉLKITŰZÉSEI
Nevelő-oktató munkánk során a tanítás-tanulás folyamatában a dinamikusan változó jövőre és egy állandó, egészséges küzdelemre kívánjuk felkészíteni tanulóinkat azáltal, hogy megtanítjuk őket tanulni, gondolkodni, a szerzett tudást sokoldalúan alkalmazni. Olyan hasznosítható ismeretekkel szeretnénk útjára indítani a felnövekvő nemzedéket, amelyekre folyamatosan és sok irányból lehet építeni. Pedagógiai munkánk középpontjában tanulóink tudásának, képességeinek, egész személyiségének fejlesztése áll, ennek érdekében:
- tanulóink egyéni adottságaihoz igazodó alapkészségek fejlesztésére és tárgyi tudásuk elmélyítésére,
- eredményes tanulási technikák megismertetésére, alkalmazására,
- hátrányos helyzetű tanulóink felzárkóztatására,
- tehetségek felismerésére, kibontakoztatására,
- kommunikációs- és viselkedéskultúrájuk fejlesztésére,
- közéletiség nevelésére,
- egészség- és környezetkultúra fejlesztésére törekszünk.

NEVELŐ-OKTATÓ MUNKÁNKRÓL
• Első évfolyamon kiemelt feladatunknak tekintjük az olvasás, írás, számolás biztos megalapozását.
• Az alapkészségeken túl fontosnak tartjuk az idegen nyelv és az informatikai alapismeretek oktatását is. Ezért már első évfolyamtól lehetőséget biztosítunk az emelt szintű angol, illetve német nemzetiségi nyelvoktatásra, egyéni választás alapján. Negyedik évfolyamtól valamennyi tanuló tanórai keretek között tanulja az angol vagy német nyelvet. Felső tagozatos tanulóink a bontott idegen nyelvi tanórák mellett angol és német tehetséggondozáson, szakkörön, nyelvvizsgára- és középiskolára történő előkészítő foglalkozáson is gyarapíthatják nyelvtudásukat.
• Az egészséges életmód keretén belül kisdiákjainkat minden nap jól kidolgozott tartásjavító gerinc-, illetve nyújtó gyakorlatokkal és lúdtalpjavító feladatsorokkal fejlesztjük. Harmadik évfolyamtól testnevelés óra keretében szakképzett úszásoktató segítségével, heti két órában, valamennyi tanulónk térítésmentesen sajátíthatja el az úszás alapjait. Az iskolai testnevelési órák és sportfoglalkozások keretében a sportolási lehetőségek széles skáláját kínáljuk diákjainknak. Az országos második és harmadik helyezésekkel büszkélkedő tornászainkat, valamint a kézilabda-, foci- és röplabda szakosztály munkáját a Kis Bálint Sportegyesület támogatja.
• A tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek felzárkóztatását logopédus, fejlesztő- és gyógypedagógus segíti. Biztosított a gyógytestnevelés is.
• A tanórai kereteken túl tanórán kívüli szakköri-, sportköri-, tehetséggondozó- és felzárkóztató foglalkozásokon mélyíthetik el ismereteiket diákjaink.

Szakköreink:
- énekkar
- furulya
- irodalmi színpad
- média
- újságíró
- dekoratőr
- informatika
- honismeret
- rajz és tűzzománc
- tantárgyi

Tehetséggondozásunk színterei:
- nyelvvizsga előkészítő foglalkozás
- felvételi előkészítő foglalkozás
- tantárgyi tehetséggondozó foglalkozások

Évek óta eredményesen szerepelnek tanulóink különböző színtű tantárgyi- és sportversenyeken, vetélkedőkön.

•A szabadidős tevékenységeket, programokat Diákönkormányzatunk szervezi nagy sikerrel.

•Iskolánk életéről a SULI-TÜKÖR című iskolaújságunk ad tájékoztatást rendszeresen.

Szabadidős programjaink közül a legnépszerűbbek:
- Bálint-Valentin Napi Kavalkád
- Kis Bálint Napok rendezvénysorozata
- farsang
- játszóházi foglalkozások
- házi versenyek, vetélkedők
- Darvas Tibor emlékversenyek,
- kirándulások, erdei iskola, nyári napközis foglalkoztató és alapítványi
  táborozások
- papírgyűjtés
- jeles napokhoz kapcsolódó hagyományőrző délutánok
- ünnepi megemlékezések
- színház-, hangverseny- és mozi látogatása

TANÍTÓ NÉNIK, AKIK VÁRJÁK A LEENDŐ ELSŐ OSZTÁLYOS GYERMEKEKET

Epresi Mihályné,
Ilike néni
   "30 éve élek és dolgozom Gyomaendrődön. Kilenc évig a Jókai úti óvodában az eredeti végzettségemnek megfelelően óvónőként dolgoztam, azóta ebben az iskolában tanítok. Vallom, hogy az egyik legszebb hivatás az apró gyermekeket megtanítani írni, olvasni, számolni. Talán nincs is ennél szebb."

Orbán Józsefné,
Rózsika néni
   "1980-ban végeztem a Debreceni Tanítóképző Főiskolán.. A főiskola elvégzése után volt általános iskolámban, az akkori 1. Számú Általános Iskolában helyezkedtem el. 27 éve vagyok a pályán. Az utóbbi években 1-2. osztályosokat tanítok. Hiszem, hogy nevelni és oktatni szeretettel és türelemmel lehet."

Tóth Andrásné,
Magdika néni
   "A tanítói oklevelet Sárospatakon, a Coménius Tanítóképző Főiskolán szereztem. 1982-ben kerültem Gyomaendrődre. Először a 2. Sz., majd az 1.Sz. Általános Iskolában tanítottam 1-4. osztályban. Munkám során a gyermekszeretetet tartom legfontosabbnak.
Meggyőződésem, hogy jól tanítani csak szeretettel lehet."



NYÍLT NAPOK »

Az iskolánkban folyó nevelő-oktató munkával és a leendő első osztályos tanító nénikkel
2007. március 12-13-14-én
az első két tanítási órán

ismerkedhetnek meg a kedves szülők.

A LEENDŐ ELSŐS TANÍTÓ NÉNIKET A KÖVETKEZŐ ÓRÁKON LÁTOGATHATJÁK MEG


2.a ILIKE NÉNI
 
Napok
Óra Hétfő Kedd Szerda
8:00 - 8:45 Matematika Testnevelés Környezet- ismeret
9:00 - 9:45 Matematika Angol Matematika


2.c RÓZSIKA NÉNI
 
Napok
Óra Hétfő Kedd Szerda
8:00 - 8:45 Magyar Magyar Magyar
9:00 - 9:45 Magyar Magyar Technika


2.b MAGDIKA NÉNI
 
Napok
Óra Hétfő Kedd Szerda
8:00 - 8:45 Magyar Magyar Magyar
9:00 - 9:45 Ének Angol Magyar


Március 14-én 8:00 órától rövid március 15-ei megemlékezést tartunk az aulában.
Kérjük, látogassák meg a Hősök úti iskolaépületünket, nézzenek körül megújult, megszépült iskolánkban.


A KIS BÁLINT ÁLTALÁNOS ISKOLA
BEIRATÁSSAL KAPCSOLATOS
TÁJÉKOZTATÓJA
»



Kedves Szülők!

Tájékoztatjuk Önöket, hogy a leendő első osztályos gyermekek beíratásának időpontja:

2007. március 19-20-21. (hétfő, kedd, szerda) 7:00 - 17:00 óra

Helye:
Központi épület (Fő út 181.sz.)
Igazgatói iroda



MEGHÍVÓ VARGA LAJOS
TORNA EMLÉKVERSENYRE
»

A Kis Bálint Általános Iskola Sportegyesülete és a Körzeti Diáksport Bizottság tisztelettel meghívja Önt a 2007. március 14-én tartandó

VARGA LAJOS TORNA EMLÉKVERSENYRE

Az országos meghívásos fiú tornaverseny a gyomaendrődi Városi Sportcsarnokban kerül megrendezésre.

Program

10:45 Ünnepélyes megnyitó, megemlékezés
          Az ünnepséget megnyitja:
          Várfi András polgármester

11:00 I - II. korcsoportos csapatok versenye
          Moderntánc bemutató

          III - IV. korcsoportos csapatok versenye

HUNGAROTEL Torna Club tornászainak bemutatója

14:00 Eredményhirdetés
          Díjak átadása

(Az időpont változás jogát fenntartjuk!)


Meghívott csapatok

- Vénkerti Általános és Alapfokú Művészeti Iskola (Debrecen)

- Arany János Általános Iskola (Szeged)

- Béke úti Általános Iskola (Szeged)

- Táncsics Mihály Általános Iskola (Izsák)

- Kossuth Lajos Általános Iskola (Nagykőrös)

- Zrínyi Ilona Általános Iskola (Tiszafüred)

- Fazekas Gábor úti Általános Iskola (Kiskunhalas)

- Kossuth Lajos Általános Iskola (Budapest)

- Kis Bálint Általános Iskola (Gyomaendrőd)


Varga Lajos életútja (1933-2006)

1933-ban a Békés megyei Gyomán született, és ott kezdte sportpályafutását. Később ő is a híres Kiskunfélegyházi Testnevelési Gimnáziumban tanult, Tulit Péter tanítványaként. 1957-ben Pécsről került az Újpesti Dózsa Sport Clubba, ahol 1965-ig számos kiemelkedő hazai és nemzetközi eredményt ért el. A római olimpián a 12., a tokióin a 9. helyezést szerezte meg a magyar csapat tagjaként.
1959-től 1964-ig egyik legeredményesebb tagja volt a magyar tornász válogatott keretnek. Sportpályafutása során 13 országos bajnoki címet nyert. Az aktív sportolás mellett szakedzői oklevelet és testnevelő tanári diplomát szerzett. 1965-től mellékfoglalkozású edzőként segítette - az 1885-ben alakult - Újpesti Torna szakosztály munkáját. Főállásban testnevelő tanárként és sporttisztként dolgozott a különböző szintű rendőr iskolákban. Több évtizedes edzői tevékenysége során gyermekek százaival ismertette és szerettette meg a sportolást, ezt a nagy figyelmet, pontosságot, összpontosítást igénylő nehéz - de igen szép - sportágat.
Nyugdíjba vonulása után - feleségével - visszaköltözött Gyomaendrődre, ahol ismét felpezsdítette a tornasportot. A város önkormányzata 1996-ban Gyomaendrődért Emlékplakettel tüntette ki. 2006. február 7-én bekövetkezett haláláig a Kis Bálint Általános Iskola tornacsapatának edzőjeként tevékenykedett.

Kiemelt támogatóink

Gyomaendrőd Város Önkormányzata

Kis Bálint Általános Iskola Gyomaendrőd

Kis Bálint Általános Iskola Gyermekekért Alapítványa

Békés megyei Diáksport Tanács



SULIKÓSTOLÓ »

SULIKÓSTOLÓT
tartunk
2007. március 9-én 15:00 és 18:00 óra között.
Szeretettel várjuk a nagycsoportos óvodásokat és szüleiket a Hősök úti iskolaépületünkbe, ahol a következő színes programokon vehetnek részt:

Sport-kuckó (Gizike és Zsuzsika nénivel)
Helyszín: tornaterem

Trambulin, gólyaláb, egyensúlyozó játékok kipróbálása, ügyességi feladatok

Zenetanoda (Irénke és Marcsika nénivel)
Helyszín: aula

Dalos játékok gitárkísérettel, ritmushangszerek megszólaltatása

Ügyes kezek (Magdika és Rózsika nénivel)
Helyszín: 4-es tanterem

Papírjátékok (lepke, virág) készítése

Finom meglepetések (Ilike nénivel)
Helyszín: 7-es tanterem

Mókás szendvicsek, falatkák készítése és kóstolása, gofri sütés


ÍRÓ - OLVASÓ TALÁLKOZÓ »


Értesítés!

Az Író - Olvasó Találkozó
Szilágyi Ferenc betegsége miatt elmarad.



"Innen jöttem: a Holt-Körösünk hol holdalakúan félkarral a falunk' halk-szelíden öleli"
(Szilágyi Ferenc)

A Kis Bálint Általános Iskola SULI-TÜKÖR diákújság szerkesztősége
szeretettel meghívja Önt

ÍRÓ - OLVASÓ TALÁLKOZÓJÁRA

Vendégeink:

SZILÁGYI FERENC nyelvész, irodalomtörténész, író, költő és
SZILÁGYI FERENCNÉ NÉMETH ESZTER könyvtárigazgazgató, Endrődi Honismereti Egyesület vezetője

A rendezvényt megnyitja:
VÁRFI ANDRÁS polgármester

Időpont: 2007. február 20. 15:00 óra
Helyszín: Kis Bálint Általános Iskola Hősök úti épülete Gyomaendrőd, Hősök útja 45.sz.



2007. Február. 20. »

Pancake Day - Palacsinta nap
Shrove Tuesday - Húshagyó kedd

100_9897.jpg 100_9897.jpg 100_9897.jpg


Iciri-piciri Mesemondó Verseny »

Kedves nagycsoportos óvodás gyerekek!

Ugye Ti is szeretitek a meséket?!
Ha igen, ezt bebizonyíthatjátok az Iciri-piciri Mesemondó Versenyen, amit a Kis Bálint Általános Iskola hirdet meg Gyomaendrőd valamennyi nagycsoportos óvodása részére.

Hasznos tanácsaink a felkészülésedhez:
• Válassz egy rövid népmesét anya, vagy
   óvó nénid segítségével!
• Mondjátok el minden nap közösen a
   mesét!
• Nevezésedet jelezd az óvó nénidnek minél hamarabb, aki azt
   eljuttatja február 20-ig az iskolánk címére.
• Meséld el többször is társaidnak a kiválasztott művet!

Hogy mi is meghallgathassunk, gyere el szüleiddel, óvó néniddel a Kis Bálint Általános Iskola Hősök úti épületébe, 2007. február 27-én 14 órára, a mesemondó versenyre.

Örömteli felkészülést, sikeres versenyzést kíván:
a Kis Bálint Általános Iskola valamennyi diákja és tanítója!



Iciri-piciri Meseillusztrátorok Versenye »

Kedves nagycsoportos óvodás gyerekek!

Ugye Ti is szerettek rajzolni?!
Ha igen, ezt bebizonyíthatjátok az Iciri-piciri Meseillusztrátorok Versenyén, amit a Kis Bálint Általános Iskola hirdet meg Gyomaendrőd valamennyi nagycsoportos óvodása részére.

Hasznos tanácsaink a felkészülésedhez:
• Válaszd ki legkedvesebb népmesédet
   anya, vagy óvó nénid segítségével!
• Készíts róla rajzot bármilyen eszközzel,
   egy A/4-es lapnál nem nagyobb papírra!
• Nevezésedet jelezd az óvó nénidnek minél hamarabb, aki a rajzodat
   eljuttatja február 20-ig az iskolánk címére.
• A beküldött rajzokból iskolánk kiállítást rendez, amire feltétlenül
   gyere el szüleiddel. Hívd el ovis csoporttársaidat is!

A verseny eredményhirdetésére és a kiállítás megnyitására 2007. február 27-én 14 órakor kerül sor a Kis Bálint Általános Iskola Hősök úti épületében.

Örömteli felkészülést, sikeres versenyzést kíván:
a Kis Bálint Általános Iskola valamennyi diákja és tanítója!



Területi Kazinczy Szépkiejtési Verseny Mezőberényben»

Mezőberényben, a Városi Könyvtárban 2007. február 6-án rendezték meg a területi Kazinczy Szépkiejtési Versenyt. Intézményünket a következő tanulók képviselték: 5-6. osztályból Gyuricza Tamás, aki 4.helyezett lett, míg Hunya Gréta szép, kifejező olvasása miatt a képzeletbeli dobogó első fokára állhatott. A 7-8. osztályosok közül 4.helyre sorolta a zsűri Arnótszky Juditot, Ujhelyi Brigitta pedig kiváló teljesítménye miatt 2. helyezést ért el. Mind a négy tanulót Hunya Jolán tanárnő készítette fel a versenyre.

 
Bálint-Valentin Napi Kavalád
 

BÁLINT-VALENTIN NAPI rendezvény »

"A mosoly olyan görbe, amely mindent kiegyenesít."

A Kis Bálint Általános Iskola Diákönkormányzata szeretettel meghívja Önt a BÁLINT-VALENTIN NAPI rendezvényre

Időpont: 2007. február 14.
Helyszín: Fő úti épületegység Gyomaendrőd, Fő út 181. sz. Hősök úti épületegység Gyomaendrőd, Hősök útja 45.sz.

Kavalkád programjai:

7:45 - 8:00 Megnyitó
      Diákvezetőség "hatalomátvétele"
      Bálintok köszöntése
      Petíció átadása városunk polgármesterének
8:00 - 8:20 Rendhagyó órák
8:20 - 9:00 1. Szünet
      - Közmondások új, egyéni értelmezése
      - Ügyességi feladatok
      - Villámkérdések
9:00 - 9:20 Rendhagyó órák
9:20 - 10:00 2. Szünet
      - Humoros, tréfás meglepetés készítése
      - Bálint-Valentin napi rigmusok írása
10:00 - 10:20 Rendhagyó órák
10:20 - 11:00 3. Szünet
      - "Szív küldi..." bemutatkozás
11:00 - 11:20 Rendhagyó órák
11:20 - 12:00 4. Szünet
      - Iskolavezetés feladatmegoldásai
      - Meglepetések átadása
      - "Szív küldi..." rigmusok bemutatása
12:00 - 12:45 Programzárás
      - A nap értékelése
      - "Hatalom" visszavétele
      - Eredményhirdetés

Részletek itt »


Kazinczy-verseny »
pic_0119.jpg
 
Hagyományainknak megfelelően ebben a tanévben is megrendeztük a Kazinczy Ferencről elnevezett Szép magyar beszéd versenyt.
A versenyzőknek egy szabadon választott és egy kötelező 20-25 soros 20. századi, közlő-prózai stílusban írt szöveget kellett felolvasniuk minél szebben, minél kevesebb hibával. Részletek itt »             

Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei
helyesírási verseny
»

 
Iskolánkban több éve hagyomány a versenyen való részvétel. Az iskolai fordulóban az 5-6. évfolyamon 12 tanuló, míg a 7-8. évfolyamon 10 tanuló vett részt. Innen, a területi fordulóra évfolyamonként 2 tanuló juthatott tovább. Részletek itt »

Karácsonyi ünnepség iskolánkban... »
 
A hagyományokhoz híven, a téli szünidő előtti utolsó tanítási napon iskolánkban is köszöntjük a szeretet ünnepét.
Az idei évben az alsó tagozat irodalmi színpada és énekkara készült megható ünnepséggel, felidézve a karácsonyi néphagyományokat.
Részletek itt »             

II. Wesselényi Sportnap iskolánkban »
 
A Kis Bálint Általános Iskola és Sportegyesülete szervezésében 2. alkalommal került megrendezésre a Wesselényi Sportnap, a Wesselényi Közalapítványtól nyert pályázati forrásból.
Részletek itt »             


"Ügyes kezek" délutánja iskolánkban »
 
Diáktanácsunk kedves hagyományaként ismét megrendeztük a karácsony előtti ügyes kezek délutánját - Ötletbörzét, ahová osztályonként 4-5 tanulót vártunk. Részletek itt »             


Mikulásnap 2006. december 08. »
 
Jöjj el kedves Télapó!
Közös Mikulás ünnepség az óvodásokkal

Iskolánk diákjai harmadik alkalommal hívták meg Gyomaendrőd nagycsoportos óvodásait - 2006. december elején - Mikulás-váró ünnepségükre.
Részletek itt »             

II.WESSELÉNYI SPORTNAP a Kis Bálint Általános Iskolában »
 
Szeretettel meghívjuk 2006. december 20-án délelőtt a Kis Bálint Általános Iskola által szervezett sportnapra.

Program:

08:00 - 11:00Úszóverseny a Liget-fürdőben, a helyi általános iskolák felsős tanulóinak részvételével.
09:00 - 11:00Sorverseny a Városi Sportcsarnokban intézményünk alsósainak.
11:00 - 12:00Tornászbemutató, táncos bemutató, eredményhirdetés a Városi Sportcsarnokban.
12:00 - Tanár-diák röplabdameccs

Minden kedves érdeklődőt szeretettel vár a Kis Bálint Általános Iskola Sportegyesülete.

A gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola nevelési értekezletet tart. »
 

Időpont: 2006. november 28. (kedd) 10:00 óra
Helye: Hősök úti épület - aulája

TERVEZETT PROGRAM

10:00 - 10:05Köszöntő
Ea.: Fülöp Istvánné igazgató
10:05 - 10:15Megnyitó
Ea.: Várfi András polgármester
10:15 - 10:55A közoktatás jelene és jövője a törvényi változások tükrében
Ea.: Pálfalvi Zsolt igazgató OKÉV Dél-alföldi Regionális Igazgatósága
10:55 - 11:15Beszélgetés a témában
11:15 - 11:30Szünet
11:30 - 12:15A közoktatási törvény módosításából adódó intézményi feladatok a 2006/2007-es nevelési- és oktatási évben
Ea.: Borbola István DAPI igazgatója
12:15 - 12:30Beszélgetés a témában
12:30 - 12:45Szünet
12:45 - 13:45Kompetencia-alapú oktatás bevezetése iskolánkban
12:45 - 12:55Tervektől a tetteki... HEFOP 3.1.3 projekt bemutatása
Ea.: Fülöp Istvánné igazgató
12:55 - 13:15A kompetencia-alapú oktatás jelentősége, szerepe a mindennapokban, gyakorlati megvalósításának kezdeti tapasztalatai.
Ea.: Simonné Szrnka Zsuzsanna szakértő, szaktanár
13:15 - 13:45Informatikai eszközök a nevelés- oktatás szolgálatában. Ismeretközvetítés a digitális tábla alkalmazásával.
Ea.: Dinya Lívia szaktanár
Palicskáné Szegedi Katalin szaktanár
Uhrin Attiláné szaktanár
13:45 - 13:50Nevelési értekezlet zárása
Ea.: Fülöp Istvánné igazgató

Angol Módszertani Nap »
 
Iskolánk idegen nyelvi munkaközössége a Békés Megyei Humán Fejlesztési és Információs Központtal közösen, hospitálással egybekötött Módszertani Napot szervezett angol nyelvet oktató tanárok és tanítók részére.

A programot Fülöp Istvánné igazgatónő köszöntője után Várfi András polgármester úr nyitotta meg, aki a nyelvtanulás fontosságát, szükségszerűségét emelte ki.

Hrabovszki Mihály, a BMHUFIK munkatársa, az iskolánkban folyó innovatív munkát méltatta.

Mészárosné Stef Ilona az idegen nyelvi munkaközösségünk vezetője bemutatta iskolánkat, majd idegennyelv-tanítási koncepciónkat ismertette:



Pedagógiai munkánk középpontjában:
- tanulóink, egyéni adottságaihoz igazodó alapkészségek fejlesztése
  és tárgyi tudásuk kialakítása;
- eredményes tanulási technikák megismertetése és alkalmazása;
- hátrányos helyzetű tanulóink felzárkóztatása;
- tehetségek felismerése, kibontakoztatása;
- kommunikációs- és viselkedéskultúra fejlesztése, közéletiségre
  nevelés;
- egészség- és környezetkultúra fejlesztése áll.


Társadalmi és helyi elvárásoknak megfelelően:
- az alapkészségek fejlesztését előtérbe helyezve a magyar nyelv
  és irodalom, valamint a matematika tantárgyakat magasabb
  óraszámban oktatjuk;
- testnevelés tantárgy keretében bevezettük a moduláris
  úszásoktatást;
- 1. évfolyamtól biztosítjuk választható tantárgyként az angol
  nyelvoktatást csoportbontásban, hatékony módszertani elemekkel;
- 7. és 8. évfolyamokon bontott csoportban valósítjuk meg a német és
  angol nyelvoktatást;
- nyelvvizsga-előkészítő, valamint középiskolai felvételi-előkészítő
  foglalkozásokat szervezünk;
- nyelvoktatásunk színesítéseként lehetőséget kínálunk elsőseinknek
  a német nyelv tanulására a Német Nemzetiségi Nyelvoktatási
  Programunk keretében.

A körzetben elsők között vállaltuk fel a sajátos nevelési igényű tanulóink integrált ellátását, melyet eredményesen végzünk, megfelelő szakemberek bevonásával. Bekapcsolódtunk a képesség-kibontakoztató és integrációs felkészítés programjába, felvállalva a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatását.

Bemutatta a munkaközösség nyelvtanítási koncepcióját, melynek középpontjában a nyelvi kommunikáció áll. Előadásában részletezte az első évfolyamon választható tantárgyként megjelenő angol nyelvtanítást, a 7-8. évfolyamon alkalmazott nyelvvizsga- előkészítő programot, valamint beszámolt a sikeres nyelvvizsga-eredményeinkről.

Ezután Mészáros István az Oxford Tankönyvkiadó képviselője tankönyvbemutatót tartott, a Happy tankönyvcsaládra hívta fel a figyelmünket. Ezeket a könyveket eredményesen használjuk 1-6. évfolyamokon. Tájékoztatást nyújtott még olyan könyvekről is, amelyek egyaránt segítséget nyújtanak tanárnak, diáknak a nyelvvizsgára való felkészülésben.



Ezután következtek az angol nyelvi bemutató órák.

Koloh Judit szaktanító a második osztály tanulói közösségében a gyerekek eddigi nyelvi ismereteiről adott átfogó képet. Játékos, hangulatos órát láthattunk dalokkal, versekkel átszőve.



Orbán Orsolya szaktanár a negyedik osztályban mutatta be a diákok angol nyelvtudását. Ezen a szinten már komoly angol nyelvű beszélgetést hallottunk. A gyerekek kedvenc meséjüket is bemutatták.


Mészárosné Stef Ilona szaktanító és munkaközösség-vezető irányításával a hatodik osztályos diákok mindennapi szokásaikról, öltözködési kultúrájukról, iskolánk szimbólumairól, a helyesen eltöltött szabadidejükről, kedvenc sportolójukról beszélgettek angol nyelven. A csoport tanulói első osztályos koruktól tanulják a nyelvet.

A napi programot kollégáink mellett megtekintették a Rózsahegyi Kálmán, a Szent Gellért és Szarvas Város Általános Iskolái angol szakos tanárai, a helyi óvodák óvónői, valamint iskolánk pedagógusai.

A napot konzultációval zártuk, megbeszéltük a látottakat, a nyelvtanításban szerzett eddigi tapasztalatainkat.

Kis Bálint Általános Iskola Nevelőtestülete

A bemutatott angol nyelvi órák vázlatai. ->


MÓDSZERTANI NAP 2006. november 15. »
 
"Észrevétlenül is lehet nyelvet tanulni."

Nyelvtanulás kicsiknek és nagyoknak

Program:
9:00 - 9:10 A Módszertani Napot megnyitja
Várfi András Gyomaendrőd Város Polgármestere
9:10 - 9:15 Nyelvoktatás szerepe
Ea.: Hrabovszki Mihály BMHFIK
9:15 - 9:30 Bemutatkozás
Ea.: Mészárosné Stef Ilona idegennyelvi-munkaközösség vezetője
- Intézmény bemutatása
- Iskola idegennyelv-tanítási koncepciója
- Emelt szintű angol nyelvoktatás - nyelvvizsga-  előkészítő
9:30 - 10:00 Könyvbemutató
Ea.: Mészáros István
Oxford Tankönyvkiadó
Idegen nyelvi órák:
10:00 - 10:45: 2. osztály - Koloh Judit szaktanító
11:00 - 11:45: 4. osztály - Orbán Orsolya szaktanár
12:00 - 12:45: 6. osztály - Mészárosné Stef Ilona munkaközösség-vezető
12:45 - 13:15: Szünet
13:15 - 14:00: Konzultáció


Tájékoztató az iskolánkban folyó nyelvoktatásról

Az általános iskolai nyelvoktatás új alapokra helyeződött a társadalmi változások következtében.

Iskolánk igyekezett az új szemléletnek és társadalmi, pedagógiai elvárásoknak megfelelően az idegen nyelvi oktatási koncepcióját megújítani.

A 2001/2002-es tanévtől kezdődően kidolgozásra került, és a mindennapok gyakorlatában is bevezettük az új módszertani elemekre épített kommunikációt alapul vevő korai angol nyelvoktató programunkat.

Heti 2 órában csoportbontásban van lehetőségük ezen programot választó tanulóinknak a nyelvtanulásra. Az általános nyelvoktatás 4. évfolyamtól kezdődik heti 3 órában, így számukra már heti 5 óra áll rendelkezésre, nyelvoktatásra. Angol nyelv mellett német nyelv tanítását vállaltuk fel. A nyelvoktatás eredményességének fokozása érdekében 7-8. évfolyamon valamennyi osztályban bontott órákat biztosítunk a nyelvtanulásra, a tanórán kívüli foglalkozások órakeretének terhére.

Igazodva a mai kor elvárásaihoz a nyelvoktatás terén újabb módszertani blokkot dolgozott ki a szakmai munkaközösségünk, a nyelvvizsga-előkészítő programot. Ez egy tanórán kívüli foglalkozási programnál többet foglal magában, hiszen ehhez a 7-8. évfolyam kötelező tanóráinak tananyagát is átdolgozta a munkacsoport.

Ennek eredményessége rövidtávon is lemérhető, hiszen a 2005/2006-os nevelési- és oktatási év végén 10 tanuló angol nyelvből, 6 tanuló német nyelvből tett sikeres nyelvvizsgát.

Célok és feladatok

Első helyen áll a motiváció fenntartása, a gyerekek sikerélményhez juttatása. A receptív készségek (hallott és olvasott szöveg értése) fejlesztése áll a középpontban, mivel a produktív készségeket (beszéd és írás) a receptív készségek közvetve fejlesztik. Az évek előrehaladtával egyre nagyobb hangsúlyt kap a beszédkészség. Lényeges nevelési cél a diákok olvasás igényének kialakítása és fejlesztése érdekes, könnyített vagy eredeti illusztrált hosszabb szövegek olvastatásával.

7-14 éves korosztály nyelvelsajátítása során jobban támaszkodik memóriájára, mint a célnyelv szabályrendszerére, de egyre inkább képes szabályszerűségeket észrevenni a nyelvben. A szabályok ismerése ugyanakkor csak kismértékben segíti nyelvi fejlődésüket. A nyelvhasználatban a folyamatosság erősségük a nyelvhelyességgel szemben, de emellett szükség van a legfontosabb struktúrák automatizálására is. Cél, hogy esetleges nyelvi hibáikat maguk vegyék észre és javítsák, így segíthetjük őket autonóm nyelvtanulóvá válni.
A diákoknak el kell jutniuk a nyelvtanulási stratégiák olyan szintű használatához, melyek lehetővé teszik számukra az osztályterem falain kívüli idegen nyelvi hatások (filmek, tévéműsorok, újságok) hasznosítását és az irányított önálló haladást. A tanuló képes a tanárral és társaival a célnyelven együttműködni a nyelvórai feladatok megoldásában. Tisztában van a nyelvtanulás részleteivel (beszédkészség, olvasásértés, szókincs) kialakult, továbbfejleszthető nyelvtanulási stratégiák vannak.

A nyolcadik osztály végére nyelvtudásuk eléri azt a mérhető szintet, mellyel képesek ismert témakörökben idegen nyelvű információt megérteni és adni, interakciókban sikerrel részt venni.

Felhívás! »
 
Október 27-én pénteken délután 16:00 - 20:00 óráig találkozót szervezünk tavalyi és az idei nyolcadik osztályosaink számára, az összejövetelre a Fő úti tanácskozóban kerül sor.
Szeretettel várjuk a tanulókat egy kis beszélgetésre. Reméljük, hogy volt diákjaink sokat mesélnek új iskolájukról, tapasztalataikról.

Gyerekek! »
 
Gyerekek! Október 27-én iskolai Halloween lesz a szünetekben. Öltözzetek jelmezekbe! Figyeljétek a játékokat! HOOOO...!

Egészségesebb életmódra nevelés »
 
Az "Egészségesebb életmódra nevelés" októberi programja "Konyhatündér" címmel a szilvából készült ételek elkészítése volt. A gyerekek nagy lelkesedéssel oldották meg a feladatokat. Szebbnél-szebb, ötletesebbnél-ötletesebb sütemények, gyümölcssaláták és bólék készültek. Részletek itt »             

Megemlékezés október 23-ról »
 
Városunkban két helyen, Endrődön a Kopjafánál és Gyomán a Bethlen Gábor Szakképző Iskola előtt emlékeztek meg a szabadság 50. évfordulójáról. A utóbbi helyszín az 56'-os események színhelye volt. Részletek itt »             

Részvétel a VI. Országos Diák - médiafesztiválon »
 
A VI. Országos Diák-médiafesztiválon a Kis Bálint Általános Iskola újságíró szakköréből néhányan már másodszor vettünk részt a Diákújságírók Országos Egyesületének fesztiválján, májusban a könnyedebb sajtófesztiválon és most október 13-án a nagyon komoly médiafesztiválon.
A rangos rendezvénynek a Budapesti Kommunikációs Főiskola adott otthont. Iskolánkból heten utaztunk a szakkört vezető tanárunkkal, Dubis Ferencné Marika nénivel erre az igen nívós találkozóra.
Részletek itt »             

Alapítványi tábor – Pusztafalu »
 
2006. július 29 – augusztus 5.
 
Iskolánk alapítványa – a Kis Bálint Általános Iskola Gyermekekért Alapítvány – első alkalommal szervezett nyári tábort diákjaink számára, melyre 4-8. osztályos tanulók jelentkezhettek. Az érdeklődés várakozásainkon felüli volt. Egy sikeres pályázatnak köszönhetően még 12 hátrányos helyzetű tanulónknak volt lehetősége csatlakozni diáktársaihoz.
Részletek itt »             

Kirándulás Nagyenyedre »
 
Június 26-tól július 01-jéig a Kis Bálint Általános Iskolából 12 diák, 5 pedagógus kíséretével Romániában, Nagyenyeden tartózkodott.
Ez a nyaralás több éves múltra visszatekintő cserekapcsolat során jött létre.
Részletek itt »             

Kézműves tábor a Kis Bálint Általános Iskolában »
 
A Kis Bálint Általános Iskola már 4.éve szervezi meg "Kreatív Ifjúsági Szabadidős Táborát"
Az alsós és felsős diákok egyaránt nagy kedvvel jönnek, évről-évre örömmel jelentkeznek. Nem is lehet ezen csodálkozni, hiszen olyan programokat kínálnak, amelyek érdekesek, és lekötik a gyerekek figyelmét.
Részletek itt »             

  vissza  

Tel./Fax: 66-386-006, 66-386-016 | Általános információ: kisbalintiskola@gmail.com