Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola - 5500 Gyomaendrőd - Fő út 181. | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktív iskola
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Részvétel a VI. Országos Diák-médiafesztiválon »
2006. Október 14.

A VI. Országos Diák-médiafesztiválon a Kis Bálint Általános Iskola újságíró szakköréből néhányan már másodszor vettünk részt a Diákújságírók Országos Egyesületének fesztiválján, májusban a könnyedebb sajtófesztiválon és most október 13-án a nagyon komoly médiafesztiválon.
A rangos rendezvénynek a Budapesti Kommunikációs Főiskola adott otthont. Iskolánkból heten utaztunk a szakkört vezető tanárunkkal, Dubis Ferencné Marika nénivel erre az igen nívós találkozóra.

Az előadásokat a főiskola dékánja és a DUE elnöke nyitotta meg. A dékán úr biztatására az előadások szünetében megnéztük a kommunikációs főiskola épületeit, és interneteztünk a szabadon használható számítógépeken. Többen elhatároztuk, hogy ezen a főiskolán szeretnénk továbbtanulni.

11 órától egymást követték az érdekesebbnél érdekesebb előadások, amelyeket a szakma legjobb képviselői tartottak. Az online újságírásról Új Péter, az Index internetes portál főszerkesztője beszélt nekünk. (A hagyományos újságírás megújítása, egy új újságírói stílus kialakításának szükségessége mellett érvelt. Ismertetéséből megtudhattuk, hogy mi az online újság és egy hagyományos hírlap szerkesztése közötti alapvető különbség.)

Bárdos András a TV2 hírszerkesztője olyan fontos újságírói fogalmakat magyarázott el nekünk mint: az újságírói alapérték, forráskritika, célcsoport. Ha ezeket pontosan ismerjük és használjuk hitelesek és ugyanakkor érdekesek is lesznek cikkeink és "nem leszünk pusztán üzenőfüzetek". Előadása nagyon logikusan felépített és számunkra nagyon jól követhető volt. Éreztük, hogy Bárdos Andrásnak van tapasztalata a tanításban, hiszen a Színművészeti Egyetemen is oktat.
Az autogram adásakor kedvesen elbeszélgetett velünk. Örült, hogy Gyomaendrődről jöttünk, hiszen édesanyja Fenákel Judit városunk endrődi részének szülötte. Aláírását kérésünkre, úgy is jegyezte, mint Fenákel Judit fia.

Dr. Túry Ferenc pszichiáter arról beszélt, hogy mi a média szerepe az ideálok kialakításában, s hogyan változott ez az idők folyamán. Igen szellemesen illusztrált előadásával meggyőzött minket, hogy mindenki lehet szép a maga természetességében, akkor is, ha nem "trendi".

A nemzetközi szolidaritásról, a humanitárius mentőakciókról számolt be Pavelcze László, aki mentőcsapatával elsők között érkezett a cunami sújtotta területekre. A sajtó szerepét azonban nem értékelte egyértelműen pozitívnak. Mesélt rossz tapasztalatairól ezzel kapcsolatban. Az ausztrál helikopter lezuhanását itthon több média félreérthetően és idő előtt közreadta, amivel nyilvánvalóan nagy riadalmat, sokkot okozott a mentők itthon maradt szerettei között. Az ausztrálok azonban felkérték tudósítóikat, hogy csak miután az érintett családokat hivatalosan értesítik, azután közöljék a hírt a médiákban. S ez az etikus, emberséges út, még akkor is, ha az információ átadásának gyorsasága fontos szempont a mai hírközlésben.
Bessenyei Péter a Főnix mentőszolgálat vezetője döbbenetes képeket mutatott be a csapat munkájáról, s beszélt arról mennyire nehéz olykor a helyi szokásokhoz alkalmazkodni. Tudomásul kell vegyék, hogy az elsődlegesek a muszlim országokban a férfiak. A mentésben csak ő utánuk következhetnek a gyerekek és a nők.

A Sztory főszerkesztője Ómolnár Miklós előadásában amellett érvelt, hogy egy bulvárlap is lehet nívós. A könnyű műfajokat az újságírásban sem szabad lebecsülni, mert akkor természetesen elsekélyesedik, míg a megfelelő értékelés hatására nő a színvonaluk. Tőle tudtuk meg, hogy a "bulvár" elnevezése ezeknek a lapoknak sajátosan magyar jelenség. A könnyed, pletykalapoknak is nevezett újságokat ugyanis Pesten a körúton árulták. A körút francia nevéből származik a műfaj elnevezése.
Amerikában "six page"- nak nevezik ezeket a magazinokat, mert régen az újságok 6. oldalán lehetett ilyen magánjellegű híreket olvasni. A hírességek gyakran keresik és fel is használják a bulvársajtót ingyen reklám céljára. Ómolnár Miklós szerint tehát van lelke a bulvársajtónak, mert közelebb viszi a sztárokat, politikusokat a közemberekhez. Az egyszerű emberek felismerik, hogy a hírességeknek is vannak hétköznapi dolgaik, s miután megismerte őket, meg is szeretheti. Ha a sztárok azt akarják, hogy az emberek szeressék őket, akkor meg kell mutassák magukat, az életüket.

Sajnos az utolsó két előadás nekünk túl késői időpontra került. Az utolsó vonat Gyomára 19.15 órakor indul, ezért Incze Zsuzsát a "Csellengők"-ről és Hadas Krisztinát a tévémagazin műsorokról sajnos nem tudtuk meghallgatni.

Ez a nap nagyon tartalmas volt számunkra, sokat tanultunk, amit igyekszünk a mai újságunk írásakor is felhasználni. Ha csak módunk lesz rá, a további fesztiválok biztos résztvevői szeretnénk lenni.

Köszönjük a Coca-Cola Magyarországnak, a Külügyminisztériumnak, a Szociális- és Munkaügyi Minisztériumnak, a Plazmaferezis Állomás Kft-nek és a Diákhitelnek, hogy támogatta a DUE-t és lehetővé tette a fesztivál megrendezését, ezzel nagyon hasznos, emlékezetes programot adott nekünk.

A Kis Bálint Általános Iskola újságíró szakkörének tagja közül: Ágoston Boróka, Bene Dominik, Farkas Zoltán, Gyebnár Bianka, Harmati Dániel, Lövei Kitti, Valuska Sára


Bárdos András és Ágoston Boróka


Ómolnár Miklós és Valuska Sára


Újságíró szakkörös diákok kis csapata a Budapesti Kommunikációs Főiskola középülete előtt

  vissza  

Tel./Fax: 66-386-006, 66-386-016 | Általános információ: kisbalintiskola@gmail.com