Az irodalmi színpad és az énekkar napjairól... »
Az irodalmi színpadot és az énekkart elsősorban az igényes ballagási műsorok keltették észrevétlenül életre az 1990-es évek végén, majd a különböző nemzeti - és városi ünnepek megerősítették jelenlétét.
Az eltelt idő óta az intézmény keretein kívül is számos felkérésnek tettek eleget a diákok, nemcsak együtt adnak műsort, hanem szóló énekeseket - és versmondókat is felkérnek a különböző programok színesítésére.
Az irodalmi színpad tagjai a délutáni foglalkozásokon gyakorolják a hangos olvasást, különböző artikulációs - és légzéstechnikai gyakorlatokat a szép, tiszta beszéd elsajátítása érdekében. Vezetőjük, Hunya Jolán tanárnő érdekes szövegekkel nehezíti a felkészítést. Különleges, ritkán hallott verseket olvasnak egymásnak. Pl.: Kányádi Sándor, Weöres Sándor, Reményik Sándor, Szilágyi Ferenc, Simonyi Imre és mások verseit. Az irodalom iránt fogékony tanulók közösen megzenésített verseket hallgatnak, az ügyesebbek maguk is írnak költeményeket. A tanárnő fontosnak tartja, hogy együtt eljussanak színházba, és nemcsak prózai darabokat választanak, hanem zenés előadásokat, musicaleket is. A közösen szerzett élményeket megbeszélik, a színészek játékát, a színpadi előadás egészét, hiszen a foglalkozásuk nevében benne van: irodalmi színpad. A színpadon pedig másképpen kell viselkedni, mint egyébként az iskolában.
Az énekkart Tóthné Kele Ágnes tanárnő vezényeli. Ritkán hallott, lírai dalok is szerepelnek repertoárjukban. Pl. Zorántól, Dés Lászlótól, Rúzsa Magditól elénekelni és közvetíteni egy-egy dalt, különleges élmény, sőt nehéz is. Mindezt a tanárnő és a lányok vállalják, és úgy oldják meg, hogy elnyerik a hallgatóság tetszését. A dalokat Schwalm Gyula kíséri gitárral, alkalmanként egy-egy ügyes diák dobkíséretet is ad. Az énekkari foglalkozásokon játékos beéneklő gyakorlatok, ritmusjátékok, artikulációs gyakorlatok színesítik az órákat, amit a gyerekek különösen szeretnek. Fellépési lehetőségeket az iskolai műsorokon túl városi rendezvények jelentenek. Néhány éve a Német Nemzetiségi Önkormányzat rendezvényein is megjelenünk, nemzetiségi konferenciák résztvevői is az énekkarosok. Az adventi és anyák napi műsorok - városi és egyházi szinten - szintén fellépési lehetőséget nyújtanak.
Néhány állandó szereplés a teljesség igénye nélkül:
- Ballagás
- Kis Bálint Napok
- Évzáró, évnyitó
Igény szerint műsort ad az irodalmi színpad és az énekkar az Idősek Otthonában is.
vissza
|