Aktív iskola

|
|
Zánkai táborozás »
Balatonnál...
...sej, haj, de jó! - énekelték a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda diákjai, akik 2008. augusztus 3. és 11. között a Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrumban nyaralhattak. Az 50 gyermek az OKM által kiírt HEFOP-2.1.9/08/01-2008-06-0025/1.0 nyertes pályázata alapján jutott el a balatoni táborba.
A gyerekek a 9 nap alatt változatos szabadidős programokon vehettek részt: sétahajózás, Mini disco, vízi aerobik, Tini disco, kézműves foglalkozás, számítógépes foglalkozás, mozi, rock koncert.
A kísérő pedagógusok pedig, szórakoztató személyiség- és közösségfejlesztő játékokkal színesítették a nyaraló diákok életét.
Ezeken túl a táborozók megismerhették a Balatonfelvidék nevezetességeit. Jártak: Tihanyban, Sümegen, Tapolcán, Balatonfüreden, Keszthelyen, Nagyvázsonyban.
A nyári táborozás a Herendi Porcelánművészeti Múzeum és a Veszprémi Állatkert megtekintésével zárult.
Gyerekek mondták a nyaralásról:
"Nagyon jó volt a táborban, mert sok csodálatos helyre elmentünk. Hihetetlen, hogy eljutottam ide a Balatonra, a zánkai táborba. Sok barátom volt a táborban és a két testvérem is itt volt."
S. K. 1. osztályos tanuló
"Szerintem nagyon jó volt ez a tábor, mert én még sosem voltam a Dunántúlon. Sok minden tetszett, pl. a sümegi és a nagyvázsonyi vár, a Balaton és a tábor. Többször is fürödtünk és hajókáztunk. A Tavas-barlang is fantasztikus volt. Örülök, hogy itt lehettem."
K. D. 7. osztályos tanuló
"Nagyon jól éreztem magam a kilenc nap során. Sokat játszottunk, túráztunk. A csodálatos balatoni táj megérintett. Bejártuk a Balaton északi partját, voltunk Tihanyban, Keszthelyen. Sokat voltunk a strandon és ott mindig jót mulattunk. Több alkalommal is sétahajóztunk, miközben jókat beszélgettünk. Sokat nevettünk és remélem még lesz alkalmam viszontlátni a Balatont.
Köszönöm, hogy itt lehettem."
Sz. Á. 8. osztályos tanuló
Köszönjük!
Ráróspusztai táborozás »
Az idei nyáron új helyszínre szervezte meg a Gyermekekért Alapítvány az iskolai nyári tábort: 2008. július 21-27-ig a Nógrádszakál melletti Ráróspusztán.
A tábor helyszíne a szlovák határhoz közel, az Ipoly folyó mellett helyezkedett el.
29 tanuló és 5 pedagógus várta izgatottan vajon milyen lesz a környezet, milyen programok várnak a csapatokra?
Az egy hét alatt bőven jutott idő feltérképezni a helyi nevezetességeket, bejárni a környéket, pihenni és önfeledten együtt lenni.
A Páris - patak völgyében gyönyörű látvány fogadja az oda látogató turistákat. A mi lélegzetünk is elállt a természet látványától. Salgótarjánban a föld alatti bányamúzeum bejárása érdekes és izgalmas feladat volt. Salgó és Somoskő várát is megtekintettük, az utóbbi már Szlovákiában található. Hollókőn megcsodáltuk a palóc építészeti hagyományokat, a Babamúzeumban pedig a palóc népművészetbe öltöztetett babákat.
Leglátványosabb pillanatokat az ipolytarnóci ősmaradványok nyújtottak. Visszacsöppentünk az őslények világába. Háromdimenziós mozit is láttunk, szinte félelmetes volt!
A ráróspusztai tábort utolsó este tábortűzzel búcsúztattuk. Felejthetetlen hetet töltöttünk el! Köszönjük az alapítványnak a lehetőséget, nevelőinknek a gondoskodást!
Barátság Hete »
Nagyenyedi kirándulás 2008.06.23-28.
A Barátság Hete alkalmából már ötödik alkalommal vehetett részt nagyenyedi cseretáborozáson a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda 13 tanulója és 4 nevelője 2008.06.23-28-ig. Az üdülést az önkormányzat is támogatta.
A kisdiákok gyulafehérvári, marosvásárhelyi nevezetességekkel ismerkedhettek meg. Ezen kívül a román hagyományokba is betekintést nyerhettek. A szentkirályi káposztás lángost mindenki maga készítette el, majd kemencében kisütötték.
A helyi kultúra és szokások megismerésével mélyebb barátságok is szövődtek a gyerekek között.
Nyári foglalkoztató tábor »
A nyelvi, kézműves, foglalkoztató táborunkat immár évek óta Palicskáné Szegedi Katalin kolléganő vezeti.
A gyerekek a következő délelőtti foglalkozások közül választhattak: gyöngyfűzés, bőrfonás, rajzok készítése különböző technikákkal.
Előadást is hallgattak az egészséges életmóddal kapcsolatos témákban, például: helyes szájápolás, egészséges étkezés, a nyári higiénia.
Délután játékos angol nyelvi órákon vettek részt a szabadban, a ligetben kellemes sétát tettek és természetesen a strand vizében is megmártóztak.
Ballagás 2008.06.14. »
Meghívó a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda Ballagási ünnepélyére »
Kis Bálint Napok »
Az idei Kis Bálint Napokat június 9. és 11. között rendeztük meg. A 3 napos program keretében érdekes és tartalmas iskolanapokat szerveztünk.
Az első nap Emlékfát avattunk a Hősök úton névadónk, Kis Bálint tiszteletére, amelyet Cs. Nagy Lajos tanár úr készített. Iskolánk vezetői, Fülöp Istvánné igazgatónő és Magyar Béláné igazgatóhelyettes asszony valamint kisdiákok a megemlékezés virágait helyezték el az Emlékfa mellé, közben az alsós énekkar szép dala csendült fel. Majd üzenetet helyezett el a jövő nemzedékének két végzős tanulónk, amelyben többek között intézményünk hagyományairól, diákönkormányzatunk tevékenységéről és legkiemelkedőbb, országos versenyeredményeinkről olvashat az utókor.
Ezután útra kelt valamennyi diákunk, hiszen kezdetét vette a Kis Bálint Próba. Helyi érdekességeket, tájképet, fotót kellett felismerni, totót tölteni, csasztuskát, indulót írni, vagy éppen célba dobni, közösen játszani. Az 5-6. osztályosok közül az 5.a osztály nyerte meg a próbát, míg a 7-8. osztályosok közül a 8.d osztály lett az első.
A Diákönkormányzat közgyűlésén Kónya Márta tanárnő, a DÖK vezetője és Arnótszky Judit 8.d osztályos tanuló, a DÖK elnöke beszámolt az egész éves munkáról.
Majd több díjat osztottak ki:
• a "Mint a makk" díjat a 6.b osztály nyerte meg
• "Környezetünk szépségéért" díjban részesült: első a 6.c osztály,
második 7.b osztály, harmadik 6.a osztály
A Családi délutánra 16 órától gyülekeztek a Hősök útjára. Anyukák, apukák, kis- és nagydiákok, pedagógusok együtt voltak, beszélgettek, vidám sorvetélkedőn vettek részt, vagy éppen jó ízzel fogyasztották a finom süteményeket, amelyek iskolánk napközi konyhájában készültek. Legnépszerűbb: a lekváros kelt kifli volt. A vidám és színes diákprodukciók után az alsós tanító nénik kedves dallal köszöntötték az iskola valamennyi dolgozóját és tanulóját. Az első nap tinidisco-val zárult.
A második nap nagyon érdekesnek ígérkezett. Csányi István alpolgármester úr a Gyomaendrődön lévő holtágakról, vizekről, és azok élővilágáról beszélt. Majd saját szemünkkel is megtapasztalhattuk a hallottakat, hiszen a nagygáton végig nyomon követhettük a kora nyári természet szépségeit, rezzenéseit. A hőség tikkasztó volt, ennek ellenére jutott erőnk beszélgetni, sőt a végzős osztályok dalra is fakadtak. Túránkat akkor fejeztük be, amikor delet harangoztak.
A harmadik nap a megemlékezés, az ünnep jegyében zajlott. A Fő úti emlékünnepségen részt vevő vendégeket Fülöp Istvánné igazgatónő köszöntötte, majd átadta a szót Nyíri Dóra egyetemi hallgatónak, aki iskolánk volt diákja, a délelőtti program műsorközlője. Az irodalmi színpad és az énekkar rövid, lírai műsora után az emlékezés koszorúit helyeztük el. Kis Bálint leszármazottja Kovács Sándor úr is megtisztelte jelenlétével az ünnepséget.
Földesi Zoltán országgyűlési képviselő úr mondott ünnepi beszédet, majd az emlékünnepség legizgalmasabb része következett: díjátadások. Az intézmény számtalan hagyományt teremtett, arculatot formált. Most harmadik alkalommal került átadásra az oktatási intézmény legnívósabb díja: a Kis Bálint Díj, melyet a "Gyermekekért Alapítvány" alapított. A díjat minden évben egy fő munkavállaló és egy fő végzős diák kaphatja meg.
Kis Bálint Díjban részesült 2008-ban Fülöp Istvánné igazgatónő. A Díjat Kovács Sándor úr Kis Bálint leszármazottja adta át.
A diákok közül 2008-ban a díjazott Arnótszky Judit Janka 8.d osztályos tanuló. A díjat R. Nagy Tibor a Kuratórium elnöke adta át. Gratulálunk a kitüntetetteknek!
Szintén több éves hagyománya van a Legdíjaknak, a Darvas Tibor Emlékversenynek és Beranek Ottóné Emlékversenynek is. Ezért ebből az alkalomból Kónya Márta és Hornokné Kereki Irén a Diákönkormányzat segítő pedagógusai átadták a legügyesebb tanulóknak a tárgyjutalmakat.
A programsorozat következő helyszíne a Sportcsarnok volt. Itt avattuk fel Varga Lajos olimpikon emléktábláját, mert a sportlétesítmény felvette a kiváló sportoló nevét. Pályatársa, Keszthelyi Rudolf méltatta a nagyszerű embert és sportbarátot, Várfi András polgármester úr pedig köszöntötte a vendégeket. Csollány Szilveszter olimpiai bajnok nyitotta meg a rendezvényt.
Méltóképpen emlékeztünk Lajos bácsira, mert nemsokára kezdetét vette a tornaverseny, annak a sportágnak a vetélkedője, amely szívének legkedvesebb volt. A tornaverseny kommentátora a népszerű sportriporter, iskolánk egykori diákja, Szujó Zoltán, televíziós műsorvezető. A bevonuláskor a Színfolt Mazsorett Csoport magyarruhába öltözött lányai vezették fel a tornászokat. Kezdetét vette a nemes versengés. Két korcsoportban 6 város csapata versenyzett. A szünetben a mazsorett lányok rövid műsorukkal kedveskedtek. Amíg a bírák meghozták döntésüket, addig Nyíri Dóra Szujó Zoltánnal készített rövid interjút.
A következő eredmények születtek:
I. korcsoport (1-2. osztályosok)
• 1. helyezett: Szeged Arany János Általános Iskola
• 2. helyezett: Vénkerti Általános Iskola Debrecen
• 3. helyezett: Kis Bálint Általános Iskola Gyomaendrőd
I-II. korcsoport (1-4. osztály)
• 1. helyezett: Vénkerti Általános Iskola Debrecen
• 2. helyezett: Budapest Honvéd
• 3. helyezett: Kis Bálint Általános Iskola Gyomaendrőd
III-IV. korcsoport (5-8. osztály)
• 1. helyezett: Vénkerti Általános Iskola Debrecen
• 2. helyezett: Kis Bálint Általános Iskola Gyomaendrőd
• 3. helyezett: Vörösmarty Mihály Általános Iskola Orosháza
Egyéni helyezések:
I. korcsoport:
• 1. helyezett: Laczi Gergő Szeged
• 2. helyezett: Körmöci Dominik Szeged
• 3. helyezett: Gajdos Ádám Debrecen
I-II. korcsoport:
• 1. helyezett: Kovács Kristóf Debrecen
• 2. helyezett: Magvasi Marcell Budapest
• 3. helyezett: Kriszt Márton Gyomaendrőd
III-IV. korcsoport:
• 1. helyezett: Szalontai Ferenc Debrecen
• 2. helyezett: Bela Zoltán Hornok Imre Gyomaendrőd
• 3. helyezett: Varga Roland Debrecen
A legsikeresebb gyomaendrődi versenyző:
I-II. korcsoportban: Kriszt Márton
III-IV. korcsoportban: Bela Zoltán és Hornok Imre
Az eredményhirdetés után a Hősök úti aulában baráti beszélgetésre és állófogadásra került sor.
Hulladékgyűjtés »
2008. május 30-án iskolai Hulladékgyűjtés került megrendezésre. Iskolánk minden osztálya nagy lelkesedéssel gyűjtötte össze és hozta be a papírhulladékot. Köszönjük a szülők segítségét, hiszen ők is tevékenyen kivették részüket ebből az akcióból.
Az idén nagyon szorgalmasak voltak diákjaink nevelőikkel együtt, mert összesen 41 tonna papír gyűlt össze. Mindenki munkáját köszönjük!
Füstmentes Osztály »
A 2007/2008-as tanévben az ÁNTSZ Dél-alföldi Regionális Intézet Egészségfejlesztési Osztálya "Füstmentes Osztályok" versenyét hirdette meg. A megmérettetés 2008.01.01-től 2008.05.31-ig tartott. Iskolánkból a 8.a osztály jelentkezett a versenyre és megyei harmadik helyezést ért el. A csapatoknak havonta kellett feladatokat megoldani és elektronikus úton elküldeni a füstjelentéssel együtt, aminek az volt a lényege, hogy fogadalmukhoz híven a tagok nem gyújtanak rá a verseny időszakában és azon túl is. Úgy legyen...
Ökoiskola »
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium pályázatot hirdetett az "Ökoiskola" cím elnyerésére.
A cím azoknak az iskoláknak az elismerését szolgálja, melyek átgondoltan, intézményesítetten, rendszerszerűen foglalkoznak a fenntarthatóság pedagógiájának gyakorlati megvalósításával.
Intézményünk a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda pozitív elbírálásban részesült.
Az "Ökoiskola" cím adományozása kapcsolódik az ENSZ "A fenntarthatóságra oktatás" 2005-2014 évtizedének programjához. Az "Ökoiskola" cím pályázati rendszerének kimunkálása az ENSI - Iskolai Környezeti Kezdeményezések - nemzetközi hálózat több évtizedes tapasztalatai alapján történt.
A pályázaton előnyt élveznek azok az iskolák:
- melyek "Ökoiskola" munkaterve illeszkedik a település fenntarthatóság-központú településfejlesztési koncepciójához, és a fenntartó igazolja, hogy támogatja az iskolát ökoiskolai céljai elérésében.
- pályázatát támogatja az intézmény Közalkalmazotti Tanácsa
- munkatervének megvalósítását külső partnerek (civil szervezetek, cégek, magánvállalkozók) is támogatják
- a fenntarthatóság pedagógiájával kapcsolatban arra törekednek, hogy biztosítsák a különböző nevelési fokozatok egymásra épülését (óvoda-iskola-középiskola-felsőoktatás)
Az "Ökoiskola" cím elnyerése az iskolák számára a következő előnyökkel jár:
- A nemzetközi kritériumokkal összhangban kialakított magyar "Ökoiskola" kritériumrendszer az iskola megkülönböztető minőségjelzője, mely vonzóvá teszi az iskolát a szülők számára, és pozitív külső visszajelzést jelent az iskola munkájáról a fenntartó számára.
- Az állami kezdeményezésre létrejövő hálózat iskolái nagyobb eséllyel vesznek részt a környezeti nevelési, a fenntarthatóság pedagógiájával kapcsolatos pályázatokon.
- A cím elnyerője az Ökoiskolák Hálózatának tagja lesz, hazai és nemzetközi kapcsolatrendszere bővül, a Hálózat programjai segítik szakmai fejlődését.
A cím három évig érvényes.
Nyelvvizsga eredmények »
Intézményünkből 2008. május 16-án, Békéscsabán 8 diák sikeres alapfokú angol szóbeli nyelvvizsgát tett:
- Tímár Anna 8.b
- Bartha Szofi 8.b
- Hornok Imre 8.b
- Váradi Kinga 8.c
- Wolf Dániel 8.c
Felkészítő tanáruk: Szilágyi Mónika
- Bácsi Sándor 8.a
- Kéri Máté 8.a
- Poharelec László 8.a
Felkészítő tanáruk: Mészárosné Stef Ilona
Gratulálunk teljesítményükhöz!
Kálti Márk Történelmi Tesztverseny »
Tóth Anikó 7.b osztályos tanuló a Kálti Márk Történelmi Tesztversenyen országos 6. helyezést ért el.
Felkészítő tanárai: Simonné Szrnka Zsuzsanna és Balla Károlyné.
Kihívás napja »
Intézményünkben a Kis Bálint Általános Iskolában és Óvodában változatos programok várták kis- és nagy diákokat egyaránt.
A Hősök úton reggeli tornával indították a napot, majd kerékpár és gyalogtúrák közül választhattak az alsós osztályok és nevelőik.
A fogójáték, labdajáték és focizás mellett sárkányeregető és kötélhúzó versenyek is voltak.
Az ügyességet igénylő mozgásos játékok sem maradtak ki a sorból, így görkorcsolyázhattak, rollerozhattak, tollasozhattak a gyerekek. Osztályonként váltóversenyre is nevezhettek és népi játékokkal is megismerkedhettek a kisebbek.
A felsős tanulók osztályfőnökeikkel a piactérre sétálhattak el. Ekkor már magasan tűzött a nap, így ragyogó időben zenés tornagyakorlatokat hajtottak végre Rédai Tünde vezetésével. Nagyon sok tanár beállt a diákok közé és együtt aerobikoztak.
Jó hangulat kezdett kialakulni, amely fokozódott a Fő úti épület udvarán, amikor Kocsisné Beranek Gizella testnevelő tanárnő vezetésével munkahelyi testnevelés következett, bevonva a technikai dolgozókat is.
A Sportcsarnok adott teret az 5-6. osztályosok játékos sportvetélkedőjének, kiütőjének. A focicsapatok a sportpályára indultak, körmérkőzések zajlottak.
A 7-8. osztályok sem maradtak mozgás nélkül, hiszen az udvaron kosárlabda, foci és ping-pong várta őket. Előtte azonban a gáton és a ligetben tettek jókora sétát.
A délelőtt meglepetése Növényi Norbert olimpiai birkózó volt, akit városunk polgármestere, Várfi András kísért el iskolánkba.
Nagy ovációval fogadtuk, és a kezdeti megilletődés után kérdéseket tettünk fel neki. Jolika néni és osztálya a 8.d kezdeményezésére meghívtuk "sztárvendégünket", hogy segítsen a lányok csapatát erősíteni a kosárlabda-mérkőzés során. Jókedvvel, felszabadultan játszott a végzősökkel. Megállapítottuk, hogy nemcsak jó birkózó, hanem ügyes labdajátékos is, ráadásul a humora sem hagyta cserben. Természetesen a lányok csapata nyert. A játék végén nem hagyhattuk ki a közös fotózást sem. Végül Kéri Virág, iskolánk "Jó tanuló, jó sportolója" díjjal kitüntetett tanulója átnyújtotta szerény ajándékunkat Növényi Norbertnek.
A délutáni programok továbbra is a mozgás jegyében zajlottak. Labdarúgás, kézi- és röplabda valamint úszás várt tanulóinkra.
Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
Nevelőtestülete
II. Várostörténeti Vetélkedő »
A Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda, Várostörténeti Vetélkedőt szervezett 2008. május 6-án - immáron második alkalommal - a Hősök úti iskolaépületben.
Fülöp Istvánné intézményvezető köszöntője után Csányi István alpolgármester úr nyitotta meg a rendezvényt. Nagyon szép kezdeményezésnek tartja, amiért iskolánk felvállalta a helytörténeti vetélkedőt, és nagyon fontosnak, hogy a városban élő kis- és nagydiákok megismerik gyökereiket, múltjukat.
Ezután Kónya Márta tanárnő - a vetélkedő főszervezője, összeállítója - is köszöntötte az egybegyűlteket, és ismertette a feladatokat.
A vetélkedőn az alábbi intézmények tanulói vettek részt korcsoportonként - Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium, Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda.
A vetélkedő 1. fordulójában, előzetes feladatként a csapatoknak egy emblémát kellett tervezniük, egy intézményt, vagy csoportot bemutatniuk, valamint a város egy neves emberével interjút készíteniük.
A 2. forduló első részében írásbeli feladatokat oldottak meg. A szünet után a vetélkedő látványos pillanatai következtek, hiszen a diákok énekeltek, verset mondtak és reklámszövegekkel is készültek, amelyben Gyomaendrőd valamelyik, nevezetes, jellegzetes intézményét kellett ajánlaniuk.
A zsűri tagjai voltak: Megyeriné Csapó Ildikó a zsűri elnöke, Dinyáné Bánfi Ibolya, dr. Füzesné Hudák Julianna, Kovács Gábor, Susányi Istvánné, dr. Szilágyi Ferencné Németh Eszter és Veres Antalné.
Iskolánk által alapított vándorserleget korcsoportonként a legtöbb pontot elért csapat kaphatta meg.
A legeredményesebbek a következők voltak:
3-4. évfolyam (1. korcsoport):
Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda 1. helyezett
5-6. évfolyam (2. korcsoport):
Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Óvoda 1. helyezett
7-8. évfolyam (3. korcsoport):
Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda 1. helyezett
9-10. évfolyam (4. korcsoport):
Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium 1. helyezett
11-12. évfolyam (5. korcsoport):
Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium 1. helyezett
Gratulálunk az eredményekhez, és köszönjük a vetélkedőn részt vevő tanulók és felkészítő nevelőik, valamint a zsűri munkáját.
Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
Nevelőtestülete
Tavaszi Nagytakarítási Akció »
A Békés Megyei Hírlapban megjelent cikk iskolánk Környezetvédő Kommandójáról:
A Föld napja »
A természetet óvni, védeni, ápolni kell mindannyiunknak, a felnőtteknek éppúgy, mint a gyerekeknek. Ezért a Föld Napja alkalmából intézményünk - a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda minden gyermekközössége részt vett a szebb és tisztább városért akcióban!
Az önkormányzat felhívására Magyar Béláné igazgatóhelyettes asszony és Szurovecz Zoltánné tanárnő, a Környezetvédő Kommandó vezetője szervezte meg az egész napos programot.
A Százszorszép Óvoda kis lakói udvarukat rendezték, és virágokat ültettek az óvó nénik irányításával.
Az alsós gyerekek a tanító nénik vezetésével lelkiismeretesen szedték az előre kijelölt útvonalakon a szemetet.
Felsős diákjaink osztályfőnökeikkel jó néhány utcát, teret, parkot megtisztítottak az eldobott műanyagoktól, papíroktól, üvegektől...
Az akció szervezetten, fegyelmezetten zajlott le, köszönet a nevelőknek és a diákoknak, amiért rendezettebbé, tisztábbá tették városunkat.
A következő idézet talán mindenki számára elgondolkodtató lehet...
"A Föld nem az emberé, az ember a Földdé!
Bármi történik a Földdel, a Föld fiaival is történik.
Minden erőddel, teljes lelkeddel,
egész szíveddel őrizd meg őt gyermekeidnek!"
Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
Nevelőtestülete
Ez jó volt, Oliver! »
Intézményünk az esélyegyenlőséget, felzárkóztatást segítő központosított támogatási alapból az Integrációs Pedagógiai Rendszer programjába bekapcsolódott hátrányos helyzetű tanulók számára színházi látogatást szervezett.
Választásunk a Szolnoki Szigligeti Színház Oliver! című darabjára esett.
A színházba 2008. április 24-én, csütörtök délután autóbusszal utaztunk.
A kulturális programon részt vevő 51 tanuló kíséretéről, a program és utazás megszervezéséről a két IPR-koordinátor pedagógus gondoskodott: Baráth Ella és Vaszkó Lajosné.
A szervezés zökkenőmentes volt, hiszen a tanulók is és a szülők is nagyon örültek ennek a szép lehetőségnek.
A különleges kirándulás nagyon jól sikerült, melyről tanúskodnak a fényképek és Kósa Cintia 4.a osztályos tanuló fogalmazása:
"Amikor megtudtam azt a lehetőséget, hogy én is mehetek a Szolnoki Szigligeti Színházba, nagyon megörültem. Az külön jó volt, hogy még öt osztálytársam is eljöhetett. Már izgatottan vártuk a napot, nagyon kíváncsiak voltunk, vajon milyen lesz.
Ebéd után indultunk. Mi, gyerekek ötvenegyen voltunk, elsőtől nyolcadikig. Az alsósokat Ella néni, a felsősöket Bea néni kísérte. Először Ella néni tartott egy kis ismertetőt a színdarabról, majd sok mindenre felhívta a figyelmünket. Megfigyeltük, milyen városokon megyünk keresztül, láttuk a Berettyót, a Tiszát, majd hamarosan megérkeztünk Szolnokra.
A színház gyönyörű épületénél a várakozás közben csoportképeket készítettünk. Kívülről az épület kicsinek látszott, de belülről... milyen tágas és csodálatos volt! Éppen, hogy elhelyezkedtünk, és máris kezdődött az előadás. A történet főszereplője Twist Oliver, egy árva kisfiú volt, aki a dologházban nevelkedett több társával. Egy napon repetát mert kérni, amiért nagyon megharagudtak rá, ezért el is adták őt egy koporsókészítőnek. Ez a nagyon lelketlen ember csak ki akarta használni, és mostohán is bánt vele. Például kutyatálból kapott enni és koporsóban kellett aludnia ágy helyett. Ez a pillanat volt számomra a legszomorúbb, mert ekkor nagyon magsajnáltam a kis Olivert. Persze innen el is szökött. Az utcán pedig felfigyelt rá Dörzsölt, aki Faginnak, öreg barátjának gyűjtögette az apátlan, anyátlan gyerekeket. Fagin gondoskodott a gyerekekről, és közben megtanította őket a zsebtolvajlásra. Aki már jól tudta a mestertségét, azt az utcára küldte dolgozni. Így került Oliver is bajba, elfogták, s mivel ártatlan volt, az a gazdag úr, akit megloptak, magához vette. Később minden jóra fordult, mert kiderült, hogy a jómódú úr az éppen a nagyapja, így Oliver szerető családra talált. Egy gonosz szereplő volt csak, de az megkapta a méltó büntetésést.
A színdarab inkább volt vidám, mint szomorú. A humoros jeleneteken jókat nevettünk. Nagyon sokat énekeltek és táncoltak benne, ami nekem nagyon tetszett. Láthattuk, hogyan öltöztek abban a régi korban a szegények és a gazdagok. A végén hosszasan megtapsoltuk a színészeket. A két híres színészt, Vikidál Gyulát és Dósa Mátyást a leghangosabban. Amikor a színház aulájában gyülekeztünk, nagy meglepetés ért bennünket! Kedvenc színészünk, Dósa Mátyás kilépett az öltözőből és autogramokat osztogatott. Néhány lány közös képet is készített vele. A hazafelé vezető úton kellemesen éreztük magunkat, mert jót beszélgettünk arról a sok élményről, amit átéltünk.
Úgy érzem, hogy számomra mindig emlékezetes lesz majd ez a délután. Nagyon köszönöm, hogy elmehettem és láthattam az "Oliver!"-t, ezt a nagyon szép musicalt."
Idegennyelvi mesedélután a Hősök úton »
Iskolánk alsó tagozatában április 22-én került megrendezésre a már hagyományosnak mondható angol mesedélután.
A gyerekek különböző meséket, dalokat, mondókákat adtak elő angol nyelven.
A gyerekközösség feladata volt kitalálni, miről szólnak a mesék, dalok, amelyeket társaik mutattak be.
Érdekesség, hogy az angolul beszélők mellett egyetlen német nyelvi előadást hallhattak az érdeklődők.
Felkészítő nevelők: Mészárosné Stef Ilona, Koloh Judit és Szilágyi Mónika.
A jó hangulatú délutánon az idő hamar elröppent, a kisdiákok jól érezték magukat, élményekkel gazdagon indulhattak haza.
Darvas Tibor Versmondó Verseny »
Kónya Márta a humán munkaközösség vezetője szervezte meg az immár hagyománnyá vált Darvas Tibor Versmondó Versenyt 2008. április 14-én a felsős évfolyamnak.
József Attiláról és Tibor bácsiról, iskolánk nagyszerű pedagógusáról mesélt a tanárnő. Hitvallásukat, valamint irodalom- és emberszeretetüket emelte ki.
Ezután kezdődött a szavalóverseny. Huszonöt diákunk mondott Petőfitől, Aranytól, József Attilától, Radnótitól...szebbnél szebb költeményeket.
Díjazáskor mindenki átvehette az oklevelet, a legjobbak pedig könyvjutalomban is részesültek.
A korosztályok helyezettjei:
5. évfolyam:
1. Almási Viktória 5.a
2. Gyuricza Beáta 5.c
3. Kriszt Georgina 5.a
Sipos Fanni 5.b
6. évfolyam:
1. Tóth Vanda 6.b
2. Tóth Ágnes 6.b
3. Gyebnár Bianka 6.c
7. évfolyam:
1. Hunya Gréta 7.b
2. Nagy Benjámin 7.d
3. Gyuricza Tamás 7.d
Dajkó Nóra 7.b
8. évfolyam:
1. Arnótszky Judit 8.d
2. Palicska Gréta 8.b
3. Kovács Petra 8.b
Felkészítő tanárok: Kónya Márta, Balla Károlyné, Gordos Zsuzsanna és Hunya Jolán.
Sikereink a tanulmányi versenyeken »
Anjou liliom a magyar címerben - komplex történelmi verseny
Az Anjou kor volt a témája annak az országos történelmi versenynek, amelyet Törökbálinton rendeztek 2008. március 22-én. Iskolánk diákjai a száz induló általános és középiskolás csapat közül bejutottak a legjobb tizenhat közé.
A végeredmény: országos harmadik helyezés!
Csapatunk tagjai:
- Ádám Márk 8.b
- Ádám Flóra 8.d
- Baráth Tamara 8.d
- Kovács Dániel 7.b
- Szonda Benjámin 7.b
Felkészítő tanár: Simonné Szrnka Zsuzsanna
Gratulálunk!
Országos Történelem Tanulmányi Verseny, megyei döntő
2008. február 26-án Békéscsabán a Gépészeti és Számítástechnikai Szakközépiskolában rendezték a 7-8. osztályos tanulók Országos Történelem Tanulmányi Verseny megyei döntőjét.
Iskolánk két tanulója is bejutott a legjobbak közé. Kovács Dániel 7.b osztályos tanuló hatodik, míg Cselei Tamás 7.c osztályos diákunk a tizenötödik helyen végzett.
Felkészítő tanáruk: Balla Károlyné
Kazinczy Szép Magyar Beszéd Verseny
Az általános iskolás tanulók részére 2008.április 4-5-6-án rendezték meg Kisújszálláson a Kazinczyról elnevezett Szép Magyar Beszéd Verseny országos, tiszántúli fordulóját. Kilenc megyéből 80 diák részvételével.
Békés megyét 9 diák képviselte. Köztük volt Arnótszky Judit Janka iskolánk 8.d osztályos tanulója is, aki kiváló teljesítményéért aranyérmet kapott! A szabadon választott szöveg elmondása különösen tetszett a neves szakemberekből álló zsűrinek, mert Juditot különdíjban is részesítették!
Felkészítő: Hunya Jolán tanárnő
Simonyi Zsigmond Megyei Helyesírási Verseny
A Simonyi Zsigmond Megyei Helyesírási Verseny körzeti fordulóján 5-6. korosztályból Kókai Anett harmadik helyezett lett, míg 7-8. korosztályból Dajkó Nóra és Tóth Csilla első helyen végeztek. 2008. április 5-én Békésszentandráson megrendezett megyei versenyen Tóth Csilla 8.a osztályos tanuló negyedik helyezést ért el.
Felkészítő tanára: Forgács Krisztina.
Országos Német Nyelvi Verseny
Az Általános Iskolai Tanulók Országos Német Verseny megyei fordulóját márc.27-én Orosházán rendezték. Iskolánkból Farkas Zsanett 7.b osztályos tanuló megyei ötödik helyezett lett.
Felkészítő tanár: Balla Károlyné
Zrínyi Ilona Matematika Verseny
A Zrínyi Ilona Matematika Verseny díjkiosztó ünnepségét 2008. március 6-án Sarkadon tartották. A Kis Bálint Általános Iskolából szép eredményeket értek el a következő tanulók: Tóth Bálint 3. évfolyamos megyei 8. helyezett, felkészítő tanítója: Siposné Nyilas Éva.
Kurilla Dóra a nyolcadikosok versenyében megyei 15. helyezett, felkészítő tanára: Palicskáné Szegedi Katalin.
Tóth Csilla szintén a nyolcadikosok közül megyei 1. helyezést, majd az országos döntőn 18. helyezést ért el. Felkészítő tanára: Palicskáné Szegedi Katalin.
Gratulálunk, és további sikereket kívánunk!
Kitüntetés
A 2006/2007-es tanévben nyújtott kimagasló tanulmányi és sportteljesítményének köszönhetően Kéri Virág elnyerte "A Magyar Köztársaság jó tanulója - jó sportolója 2007" kitüntető címet.
A díjkiosztó ünnepségre 2008.április 28.-án kerül sor Budapesten.
Szívből gratulálunk!
Kvízesés
A békéscsabai Vízmű és a Békés Megyei Vízművek Zrt hirdette meg a Környezetvédelmi Versenyt. A Vásárhelyi Pál Műszaki Szakközépiskolában rendezett négyfordulós elődöntőn összesen 38 tanuló vett rész. Iskolánkból a legjobbak a döntőbe jutottak.
Név szerint:

- Szurovecz Lúcia
- Debreceni Attila
- Kéri Virág
- Dajkó Nóra
- Kovács Dániel
- Lakatos Fruzsina
- Hunya Gréta
- Szonda Benjámin
Nagy örömünkre a versenyt Debreceni Attila, iskolánk 8.b osztályos tanulója nyerte meg. Nyereménye: pénzjutalom és egy éves uszodabérlet, amelyet Békéscsabán használhat fel.
Szívből gratulálunk neki, és büszkék vagyunk rá!
Kovács Dániel és Szonda Benjámin 7.b osztályos tanulók a hetedik helyen végeztek, értékes könyvjutalomban részesültek. Kéri Virág pedig tizenkettedik helyezett lett.
Felkészítőjük Szurovecz Zoltánné matematika-kémia szakos tanárnő.
Sikereink a sportversenyeken »
Torna:
2007. nov.24. NAGYKŐRÖS Medve László Emlékverseny: III-IV. korcsoport 2. helyezés
2007. dec. 8. BUDAPEST Réthy Sándor Emlékverseny: III-IV. korcsoport 2. helyezés
2008. jan 19. DEBRECEN Bocskai- Vénkert - kupa:
III:-IV. korcsoport
- 3. helyezés csapat
- 5. helyezés egyéni Bela Zoltán
- 6. helyezés egyéni Hornok Imre
2008. febr.02. IZSÁK Sárfehér-kupa:
III.-IV. korcsoport:
- 3.helyezés csapat
- 1.helyezés Bela Zoltán
I.-II. korcsoport:
- 5. helyezés
2008. BÉKÉSCSABA megyei döntő:
III:-IV. korcsoport:
- 1. helyezés csapat MEGYEI BAJNOK !
- 1. helyezés egyéni Bela Zoltán MEGYEI BAJNOK!
- 2. helyezés egyéni Hornok Imre
- 3. helyezés egyéni Kovács Bence
- 4. helyezés egyéni Bujdosó György
- 6. helyezés egyéni Kovács Zsolt
I.-II. korcsoport:
- 1. helyezés csapat MEGYEI BAJNOK!
- 1. helyezés egyéni Kriszt Márton MEGYEI BAJNOK!
- 2. helyezés egyéni Kovács József
- 3. helyezés egyéni Kovács Róbert
- 4. helyezés egyéni Gácsi Benedek
- 5. helyezés egyéni Kovács Áron
2008. március 15. KISKUNHALAS országos elődöntő:
III-IV. korcsoport:
- 2. helyezés csapat
- 2. helyezés egyéni Bela Zoltán
- 6. helyezés egyéni Hornok Imre
- 7. helyezés egyéni Kovács Bence
I-II. korcsoport:
- 3. helyezés csapat
Úszás:
A 2007. decemberében megtartott III-IV. korcsoportos megyei úszódöntőn az alábbi csodálatos eredmények születtek:
100 m HÁT LEÁNY IV. korcsoport:
- 1. HELYEZÉS SABJÁN NÓRA
100 m GYORS LEÁNY IV. korcsoport:
- 1. HELYEZÉS KÉRI VIRÁG
- 1. HELYEZÉS ÁGOSTON KATA
- 3. HELYEZÉS OROSZ EVELIN
100 m GYORS FIÚ IV. korcsoport:
- 2. HELYEZÉS TÓTKA SÁNDOR
100 m HÁT LEÁNY III. korcsoport:
- 4. HELYEZÉS TÓTH ÁGNES
50 m MELL LEÁNY III. korcsoport:
- 4. HELYEZÉS TÓTH ÁGNES
Kézilabda:
Sikeresen szerepeltek a IV. korcsoportos leány kézilabdásaink. A körzeti versenyeken elért első helyezés után a Füzesgyarmaton megrendezett megyei elődöntőn is elsők lettek.
A lányok lelkesen készültek a megyei döntőre is, ahol negyedik helyezést értek el.
Kis Bálint Napok
2008. június 9-11.
KIS BÁLINTNAK,
iskolánk névadójának tiszteletére
programsorozatot szervezünk,
melyre Önt tisztelettel meghívjuk.
PROGRAMOK:
Június 9. (hétfő)
"ÜZENET AZ UTÓKORNAK"
800 - 900 Kopjafa állítása Kis Bálint, névadónk tiszteletére
⇒ Üzenet elhelyezése
Helyszín: Hősök úti iskolaépület
900 - 1100 Kis Bálint-próba
Helyszín: Gyomaendrőd utcái, terei
1100 - 1200 Diákönkormányzat közgyűlése
Helyszín: Hősök úti iskolaépület
"EGYÜTT LENNI JÓ!"
1600 - Családi délután
⇒ Díjátadások
⇒ Diákprodukciók
⇒ Családi sportvetélkedő
⇒ "Terülj, terülj asztalkám...!"
⇒ Zsákbamacska
⇒ Tini-disco
Helyszín: Hősök úti iskolaépület
Június 10. (kedd)
"VÍZBEN JÓK VAGYUNK!" ...ÉS MARADUNK?
"Ökoiskola" - programok
800- 1200 Kisdiákok a természetért...
⇒ Természeti értékeink (előadások)
⇒ "Vízimanó" Túra
⇒ Plakátkészítés
Nagyobbak a környezetünkért...
⇒ Természetes vizeink értékei (előadások)
⇒ Nyitott szemmel a vizek mentén (természetjárás)
⇒ Fotóalbum készítése
Plakát és fotóalbum kiállítás
Helyszín: Hősök úti iskolaépület, Fő úti iskolaépület
Június 11. (szerda)
"EMLÉKEZZÜNK!"
800 - 930 Kis Bálint Emlékünnepség
Ünnepi megemlékezés
Koszorúzás
Díjátadások
⇒ Kis Bálint Díj
⇒ Leg-díjak
⇒ Darvas Tibor emlékverseny díjai
Helyszín: Fő úti iskolaépület
Az ünnepi megemlékezés moderátora:
Nyíri Dóra egyetemi hallgató, iskolánk volt diákja
1000 - 1030 Városi Sportcsarnok névadása
⇒ Ünnepi megemlékezés
Ünnepi beszédet mond:
Várfi András polgármester
⇒ Emléktábla avatása
Varga Lajosra emlékezik:
Keszthelyi Rudolf
olimpikon, pályatárs
a Magyar Diáksport Szövetség
Torna Munkabizottság Vezetője
Helyszín: Varga Lajos Sportcsarnok
1030 - Varga Lajos Országos tornaverseny
⇒ Csapatok bevonulása, megnyitó
A tornaversenyt megnyitja:
Csollány Szilveszter
olimpiai és világbajnok tornász
⇒ I-II. korcsoport csapatainak versenye
⇒ Színfolt Mazsorett Csoport bemutatója
⇒ III-IV. korcsoport csapatainak versenye
Helyszín: Varga Lajos Sportcsarnok
1300 - Interjú Szujó Zoltán
televíziós műsorvezetővel
Helyszín: Varga Lajos Sportcsarnok
1300 - Eredményhirdetés, díjátadás
Helyszín: Varga Lajos Sportcsarnok
1400 - Állófogadás - baráti beszélgetés
Helyszín: Hősök úti aula
Az ünnepi programok moderátora:
Szujó Zoltán televíziós műsorvezető, iskolánk volt diákja
Varga Lajos életútja
(1933-2006)
|
1933-ban a Békés megyei Gyomán született és ott kezdte sportpályafutását. Később a híres Kiskunfélegyházi Testnevelési Gimnáziumban tanult, ahol Tulit Péter tanítványa volt.
1957-ben Pécsről került az Újpesti Dózsa Sport Clubba és 1965-ig számos kiemelkedő hazai és nemzetközi eredmény részese volt.
|
A magyar tornászcsapat tagjaként a római olimpián 12., míg a tokiói olimpián 9. helyezést ért el.
1959 és 1964 között a magyar tornászválogatott egyik legsikeresebb tagja volt. Sportpályafutása során 13 országos bajnoki címet nyert.
Idő közben az aktív sportolás mellett szakedzői oklevelet és testnevelő tanári diplomát szerzett.
1965-től mellékfoglalkozású edzőként segítette - az 1885-ben alakult - Torna szakosztály munkáját. Főállásban testnevelő tanárként és sporttisztként dolgozott a különböző szintű rendőr iskolákon.
Sok évtizedes edzői tevékenysége során több száz gyerekkel ismertette és szeretette meg a sportolást és a tornát, ezt a nagy figyelmet, pontosságot, összpontosítást igénylő nehéz, de igen szép sportágat.
Nyugdíjba vonulása után feleségével visszaköltözött Gyomaendrődre, ahol aktív edzői tevékenységével útjára indította és sikerre vitte a Kis Bálint Általános Iskola fiú tornacsapatát.
GYOMAENDRŐD VÁROS KIHÍVÁS NAPI PROGRAMJÁNAK
Intézményi alprogramja
2008. május 21.
1 - 4. osztályok programja
800 - 815 REGGELI TORNA
Felelős: Ágostonné Farkas Mária
830 - 1000 OSZTÁLY PROGRAMOK
GYALOG, ILLETVE KERÉKPÁRTÚRÁK
Felelős: Osztályfőnökök
MOZGÁSOS FELADATOK
- Sárkányeregetés
- Fogójátékok
- Labdázás
- Focizás
Felelős: Osztályfőnökök
GYALOG, ILLETVE KERÉKPÁROZÁS VISSZA
Felelős: Osztályfőnökök
1015 - 1300 ISKOLAI PROGRAMOK
OSZTÁLYONKÉNT KIÜTŐ FORGÓSZÍNPADSZERŰEN
Felelős: Zakariné Józsa Ida
KÖTÉLHÚZÁS ÉVFOLYAMONKÉNT
Felelős: Szabadosné Horváth Ilona
VÁLASZTHATÓ :
KERÉKPÁROS ÉS ROLLER ÜGYESSÉGI PÁLYA
Felelős: Tímár Sándor
GÖRKORCSOLYÁZÁS
Felelős: Csapóné Pap Zsuzsanna
ASZTALITENISZ, TOLLASLABDA,
UGRÁLÓKÖTELEZÉS, HULAHOPPOZÁS
Felelős: Hornokné Lapatinszki Gizella
1300 - 1400 MOZGÁSOS NÉPIJÁTÉKOK ÉVFOLYAMONKÉNT
Felelős: Gyalog Irén
Hornokné Kereki Irén
Roószné Kovács Márta
Epresi Mihályné
1415 - 1500 ÜGYESSÉGI VÁLTÓVERSENY
Osztályonként 2 fiú és 2 lány nevezhető
Felelős: Csapóné Pap Zsuzsanna
Hornokné Lapatinszki Gizella
5 - 8. osztályok programja
000-tól FÁKLYÁS FUTÁS
7-8. osztályos tanulóknak ajánljuk és a szülőknek
Felelős: Kocsisné Beranek Gizella
Uhrin Attiláné
Cs. Nagy Lajos
745 - 800 GYÜLEKEZŐ A FŐ ÚTON
5-8. osztályos tanulóknak, tanároknak
800 - 815 RÖVID ELIGAZÍTÁS, TÁJÉKOZTATÓ A NAP ESEMÉNYEIRŐL
830 - INDULÁS A PIACTÉRRE
5-8. osztályok + osztályfőnökök
900 - 915 TORNAGYAKORLATOK
Rédai Tündével + osztályfőnökök, majd séta vissza az
iskolába
1000 - 1015 MOZOGJUNK EGYÜTT
Munkahelyi testnevelés
5-8. osztályok, tanárok, technikai dolgozók
Vezeti: Kocsisné Beranek Gizella
1020 FOCICSAPATOK INDULNAK A SPORTPÁLYÁRA
5-6. osztályok (osztályonként 8 fő)
Kísérő: Szabóné Farkas Beáta
Szilágyi Mónika
1030 - 1400 JÁTÉKOS SPORTVETÉLKEDŐK, TÚRA A GÁTON
Helyszín: 5-6. osztályok - Sportcsarnok
7-8. osztályok - Fő úti iskolaépület udvara
Résztvevők: tanulók, tanárok
SPORTDÉLELŐTT RÉSZLETES PROGRAMJA
7 - 8. osztályok számára
1030 - 1150 7. osztályok
4 helyszínen ( 4 x 15 perc x 5 perc csereidő) játszik
forgószínpadszerűen
1. helyszín: kosárlapda Vezeti: Cs. Nagy Lajos
2. helyszín: ping-pong Vezeti: Gyuriczáné Oláh Judit
3. helyszín: zsinórlabda Vezeti: Kocsisné Beranek Gizella
4. helyszín: foci Vezeti: Ványolos Béla
8. osztályok
Ezen idő alatt tesz egy nagy sétát a gáton.
1200 - 1330 PROGRAMCSERE A 7. ÉS 8. OSZTÁLYOK KÖZÖTT
Osztályfőnökök feladata: 5-8. osztályok számára
- előzetes csapatszervezés
- kísérik az osztályukat mindenhová
- felügyelik a rendet, minden tanuló vegyen részt a
feladatokban
- 5-6. osztályok (8 fős focicsapat)
5 - 6. osztályok számára
1020 - ELMENNEK A SPORTCSARNOKBA
1045 - 1200 SPORTCSARNOKBAN SORRA KERÜLŐ PROGRAMOK
6. osztályok három helyszínen (3 x 15 perc + 5 perc
csere) játszik fogószínpadszerűen.
1. helyszín: zsinórlabda Vezeti: Uhrin Attiláné
2. helyszín: kiütő Vezeti: 6. osztály - Dinya Lívia
5. osztály - Koloh Judit
3. helyszín: foci Vezeti: 6. osztály - Ökrös Katalin
5. osztály - Szurovecz Zoltánné
5. osztályok
Ezen idő alatt túrát tesznek a gáton.
1215 - 1330 PROGRAMCSERE AZ 5. ÉS 6. OSZTÁLYOK KÖZÖTT
DÉLUTÁNI PROGRAMOK
1500 - 1900 CSAPATOK SZERVEZÉSE
7-8. osztályos fiúknak labdarúgás
Kísér: Uhrin Attiláné
5-8. osztályos lányoknak kézilabda
Kísér: Cs. Nagy Lajos
5-8. osztályos lányoknak röplabda
Kísér: Uhrin Attiláné
1900 - 5-8. OSZTÁLYOKNAK ÚSZÁS
Felelős: Kocsisné Beranek Gizella
A város által szervezett többi programra családokat, szülőket, gyermekeket szervezünk az osztályfőnökök segítségével.
*div>
FELHÍVÁS »
Intézményünk, a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda "Gyermekekért Alapítványa" megalapította a "Kis Bálint Díjat".
Évente a díjjal kívánjuk elismerni a kiemelkedő teljesítményt nyújtó diák és intézményi dolgozó munkáját.
A díj odaítélése az elismerésen túl a hagyományteremtést szolgálja, mely évente a Kis Bálint Napok rendezvénysorozaton, ünnepélyes keretek között kerül átadásra.
A díjat minden évben egy fő munkavállaló, és egy fő végzős diák kaphatja meg.
Ajánlatot tehet a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda bármely munkavállalója, diákja, öregdiákja, az iskola diákjainak szülei, illetve ezen személyek közösségei (DÖK, SZMK).
Egy ajánlattevő csak egy fő tanulóra és egy fő munkavállalóra tehet ajánlatot.
Ajánlás
Az ajánlatokat előre elkészített nyomtatványok felhasználásával kell megtenni. A forma- nyomtatványt az iskolatitkártól lehet kérni, és neki kell a kitöltött nyomtatványt átadni.
Ajánlható személyekkel kapcsolatos általános feltételek
A Kis Bálint Díjban részesülhet az a munkavállaló, aki a következő - együttesen értékelendő - szempontoknak megfelel:
- legalább 10 éve aktív dolgozója a Kis Bálint Általános Iskola és
Óvodának (jogelőd intézménynek) vagy nyugdíjasa, aki legalább 10
évet aktívan a Kis Bálint Általános Iskola és Óvodában (jogelőd
intézményben) dolgozott,
- fegyelmi vétségért felelősségre nem vonták, és a következő
szempontok alapján a díjra érdemes:
• szakmai, pedagógiai munkája,
• közösségi munkája,
• diákok, (gyermekek) iránti szeretete,
• munkája iránti elkötelezettsége, példamutató munkavégzése,
• kollégáihoz és a gyerekekhez való viszonya, kapcsolatrendszere,
• szakmai megújulási készsége, képessége,
• munkahelyi közösségért,
• intézményfejlesztésért végzett munkája.
A Kis Bálint Díjban részesülhet az a diák, aki a következő - együttesen értékelendő - szempontoknak megfelel:
- minimum 4 éve a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda diákja,
- a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda 8. osztályos tanulója,
- igazolatlan hiányzása tanulmányai során nem volt,
- igazgatói megrovást tanulmányai során nem kapott, és a következő szempontok alapján a díjra érdemes:
• tanulmányi munkája 5-7. évfolyam végén, 8. évfolyam félévkor: magatartás, szorgalom példás, tantárgyi minősítésben maximum két négyes lehet,
• versenyeken, vetélkedőkön, pályázatokon való eredményes részvétel (tanévenkénti konkrét felsorolás: verseny, vetélkedő pontos megnevezése, típusa, szintje, eredménye, elért helyezés,
• közösségben végzett tevékenysége, konkrét tevékenységek megnevezése osztályközösségi, ill. iskolai közösségi szinten,
• intézmény hírnevének öregbítése,
• egyéb, a díj odaítélését alátámasztó közlendő.
A díj odaítéléséről a Bíráló Bizottság dönt az ajánlásokban foglaltak szerint, az ezeket alátámasztó iskolai dokumentumok alapján, az értékelő lap kitöltésével és összegzésével.
A nyomtatványok átvehetők: 2008. április 14-től az iskolatitkártól (Fő u. 181. sz.)
Leadásának határideje: 2008. május 16. (péntek) 1200 óra
a "Kis Bálint Díj" alapítói
II. VÁROSTÖRTÉNETI VETÉLKEDŐ »
VERSENYFELHÍVÁS
Szüleimmel kezdettől a Dunántúlon
Zalában éltem csak nyarant
Karácsonykor és húsvétkor jártunk
Endrődre, mégis ez volt a "hazamegyünk."
(Gergely Ágnes)
"Innen jöttem: a Holt-Körösünk hol holdalakúan
félkarral a falunk' halk-szelíden öleli"
(Szilágyi Ferenc)
A gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda 2. alkalommal hirdeti meg két fordulós, vándorserleges Várostörténeti vetélkedőjét, melyet 2006-ban hagyományként alapított; Gyomaendrőd 25. és a Kner Nyomda 125. évfordulója alkalmából!
A versenyen városunk oktatási intézményei korcsoportonként egy-egy 5 fős csapattal vehetnek részt.
Korcsoportok:
I. 3-4. évfolyam III. 7-8. évfolyam
II. 5-6. évfolyam IV. 9-10. évfolyam
V. 11-12. évfolyam
A verseny célja: Kutató, gyűjtő és alkotómunkával lakóhelyünk múltjának, jelenének megismerése.
1. forduló - Előzetes feladatok
1. Várostörténeti vetélkedő emblémájának megtervezése.
2. Interjúkészítés Gyomaendrőd egy polgárával.
3. Gyomaendrőd egy intézményének, szervezetének, csoportjának
bemutatása. (Saját iskola is lehet!)
4. Egy helyi gyűjtésű népdal megtanulása (Bartók Béla, Kner
Imréné, Dutkon László gyűjtéséből)
5. Helyi születésű (kötődésű) költő egy versének megtanulása
(Gergely Ágnes, Szilágyi Ferenc, Németh Gabriella, Beinschróth
Károly)
Leadási határidő: 2008. április 7. (1-3. feladat)
Leadás helye: Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
Fő úti épülete (Gyomaendrőd, Fő út 181.)
2. forduló - Vetélkedő
Időpont: 2008. május 6.
Helyszín: Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
Hősök úti épülete (Gyomaendrőd, Hősök útja 45.)
Ajánlott irodalom a felkészüléshez (részletesebb tájékoztató márciusban):
1. Gyoma és Endrőd képekben
Rekline Stúdió és a Kner Nyomda RT. közös kiadványa (1996)
2. Gyomaendrődi séták
Rekline Stúdió (Gyomaendrőd, 2000)
3. Soós Péter: Barangolások hazai tájakon 1. Gyomaendrőd
4. Gyomaendrődi Ki kicsoda? - lexikon
Honismereti Egyesület - Szülőföld Baráti Kör (Gyomaendrőd, 2005)
5. Endrődi füzetek
Kiadta: Honismereti Egyesület (Gyomaendrőd)
6. Egy évszázad mezsgyéjén - A Kner Nyomda története
Szerkesztette: Balog Miklós
7. Füzesné Hudák Julianna: "Virágzó könyveskert"
Kner Nyomdaipari Múzeum 35. füzete (Gyomaendrőd, 2005)
8. Egy nyomdaműhely titkaiból - Gyomai Kner Nyomda 1882-2007
Összeállította: Füzesné Hudák Julianna és Erdész Ádám
A versenyen résztvevők értékes tárgyjutalomban részesülnek.
Nevezni a mellékelt nevezési lapon lehet. » Leöltés itt (doc)
Nevezési határidő: 2008. március 17.
Nevezési cím: Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
Gyomaendrőd, Fő út 181.
Információ kérhető a vetélkedővel kapcsolatban:
Kónya Márta és Dinya Lívia tanárnőktől
Tel.: 66/386-006
Fax: 66/386-016
E-mail: igazgato@kisb-gyomae.sulinet.hu
Honlap: www.kisb-gyomae.sulinet.hu
Egészségnap »
2008. március 11-én Egészségnapot tartottunk Magyar Béláné igazgatóhelyettes asszony és Gálné Juhos Éva tanárnő szervezésében! Ellátogatott rendezvényünkre Várfi András Polgármester Úr és Keresztesné Jáksó Éva Oktatási Előadó is.
A délután Dr Torma Éva főorvosnő előadásával kezdődött, aki az agresszivitásról beszélt a tanároknak és szülőknek.
Ezután felsős diákjaink megismerkedhettek a helyes és koruknak illő hajápolással, bőrápolással, sminkkészítéssel. Az elsősegélynyújtás fontosságát hangsúlyozta Dr Katona Piroska gyermekorvos. A vitaminok jelentőségéről tartott rövid bemutatót Gálné Juhos Éva kolléganő, és lehetőség volt vérnyomás - és testzsírmérésre. De nemcsak szellemünket palléroztuk, hanem testünket is, hiszen Rédai Tünde zenés aerobic bemutatójára rögtön mozogni kezdtünk. A totó kitöltése nem okozott fejtörést a gyerekeknek.
A vidám és érdekes délután eredményhirdetéssel zárult. Minden osztály gyümölcsöt kapott ajándékba, a legjobbaknak pedig (7. a, 6. b, 7. b) finom, gyümölcsös joghurttal kedveskedtünk.
Télűzés a Százszorszép Óvoda MACI csoportjában »
Magyarországon virágvasárnapi (húsvét előtti vasárnap) ősi népi szokás volt a kiszehajtás. Az ünnep tréfás játékokkal vett búcsút a böjttől, a téltől és a betegségektől.
Női ruhába öltöztettek egy szalmabábut, amelyet tűzbe vagy vízbe vetettek. Úgy gondolták, ezzel elégetik a téli hideget, betegséget, s ezután jöhet az élet újjászületése, a tavasz.
Csoportunkban a gyermekekkel beszélgetni szoktunk az aktuális népszokásokról. Ezen időszak aktualitását az adta, hogy igen sok gyermek beteg volt január és február hónapban. Szóba került, hogy jönnek a melegebb napok, hátha kevesebbet lennének betegek. Meséltünk nekik a kiszebabáról és a télűzés lényegéről.
Ezután vesszőből, rongyokból minden gyermekkel elkészítettük a saját jellel ellátott kiszevicét. Egész héten énekelgettük a tavaszváró dalokat. (Süss fel nap, Süss ki nap, fa..., Tüzet viszek..., Fecskét látok..., stb.) Péntekre teljesen ráhangolódtunk a kiszézésre.
Énekelve, jókedvűen vonultunk a megrakott máglyához, ahol különféle jókívánságokat mondva, egyenként bevetettük a banyákat a tűzbe.
- "Múljon el a tél!"
- "Legyen vége a betegségnek!"
- "Jöjjön a tavasz!"
Míg égtek a bábok, többször elmondtuk az alábbi versikét:
"Ég a kisze, lánggal ég,
bodor füstje felszáll,
tavaszodik, kék az ég,
meleg a napsugár.
Mire füstje eloszlik,
a hideg köd szétfoszlik,
egész kitavaszodik."
E népszokás felelevenítésével egész hetünk hangulatos izgalomban és jókedvű várakozással telt el.
Projektzáró konferencia »
2008. január 29-én két sikeres projekt zárására került sor, a HEFOP 3.1.3 "Felkészítés a kompetencia-alapú oktatásra" és a HEFOP 2.1.5 B "Halmozottan hátrányos helyzetű tanulók integrált nevelése" programra.
Főpályázó és a konferencia főszervezője a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda, konzorciumi partnerei pedig Gyomaendrőd Város Cigány Kisebbségi Önkormányzata, Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium, valamint a Margaréta Óvodai Oktató Közhasznú Társaság.
Nagy öröm számunkra, hogy a közoktatás életét irányító több neves szakember megtisztelte jelenlétével konferenciánkat, és előadást is tartott.
Így velünk volt: Arató Gergely az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára, Pálfalvi Zsolt az OKÉV Dél-alföldi Régiójának igazgatója, Borbola István a Dél-alföldi Szakmai Szolgáltató Intézet igazgatója, Tóthné Eszes Éva IPR szakértő, intézményi mentor.
Részt vettek: Babák Mihály, Szarvas Város Többcélú Kistérség Társulásának Elnöke, országgyűlési képviselő, Földesi Zoltán országgyűlési képviselő, városunk polgármestere, Várfi András, a Képviselő-testület több tagja, nevelők, szülők és a környező településekről is érkeztek hozzánk vendégek.
A projektek keretében olyan tartalmi, módszertani és infrastrukturális fejlesztéseket tudtunk megvalósítani mind a Kompetencia-alapú oktatás területén, mind az Integrációs Pedagógiai Rendszer kiterjesztésében, amellyel az oktatási feltételek lényegesen javultak az itt élő és tanuló gyerekek számára. Az új módszerek alkalmazása újszerű felkészülést igényel a pedagógustól, mely ismeretek továbbképzéseken sajátíthatók el. Az új módszerek alkalmazásához, valamint a tanulóbarát iskolai környezet kialakításához elengedhetetlen az iskola infrastrukturális fejlesztése.
Az integrált oktatás napjainkban központi kérdéssé vált. A közoktatásban az integráció alatt a halmozottan hátrányos helyzetű, a fogyatékkal élő gyermekek és a roma tanulók többségi iskolában történő nevelését, oktatását értjük, mellyel számukra is biztosított a kirekesztettség elkerülése, a társadalmi beilleszkedés lehetősége, melynek során társaikban is kialakul a be- és elfogadó attitűd.
Várfi András polgármester úr köszöntője után Arató Gergely úr az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára nyitotta meg a konferenciát.
Ezután vették kezdetüket a szakmai előadások.
Elsőként Fülöp Istvánné igazgatónő, projektmenedzser mutatta be röviden a nyertes pályázatokat. Összefoglalta és átfogó képet nyújtott a két HEFOP programról. Előadásában kiemelte, hogy egyedül a legnagyobb erő sem tehet mindent, csakis együtt, egymásra figyelve és építve vezet lépcső a jövőbe!
Magyar Béláné igazgatóhelyettes asszony előadásában beszámolt a kompetencia-alapú oktatás alkalmazásáról és helyi tapasztalatairól.
Nyolcadikos diákjaink is örömmel mondták el, hogy mennyire szeretik azokat az órákat, ahol csoportmunkában dolgoznak, szerepjátékot játszanak, ezáltal felszabadultabbak, vidámabbak. Nagy népszerűségnek örvend a digitális tábla, amely az újszerű élményével hat diákra, tanárra egyaránt.
Tóthné Eszes Éva IPR szakértő, intézményi mentor az iskolánkban folyó Integrációs Pedagógiai Rendszer szerepét és alkalmazását hangsúlyozta.
Borbola István a Dél-alföldi Szakmai Szolgáltató Intézet igazgatója a korszerűbb tudás kialakításának hatékonyabb eszközökkel történő megvalósításáról beszélt, míg az OKÉV Dél-alföldi Régiójának igazgatója, Pálfalvi Zsolt a közoktatás regionális tervezéséről, fejlesztéséről, lehetőségeiről tartott tájékoztatót. Ezt a gondolatmenetet folytatta ismertetőjében Arató Gergely államtitkár úr, aki röviden vázolta a közoktatás jövőjét, "az a céljuk, hogy a jól sikerült pályázati programokat továbbvigyék, és olyan bázis intézményeket szeretnének kialakítani, amelyek már élenjárnak a kompetencia-alapú oktatásban, mérésben, a tehetséggondozásban, és az esélyteremtésben. A hálózatfejlesztés célja bevonni azokat az intézményeket, akik nem indultak el az új irányba!"
Az IPR működésének szakmai tapasztalatai a partnerintézményekben, vagyis "Összefogás és szakmai megújulás" címmel Kovács Péterné a Margaréta Óvoda intézményvezetője és Pelyva Imréné a Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium igazgatóhelyettese tartott előadást.
Dinya Lívia tanárnő a pedagógusok továbbképzésének fontosságát nyomatékosította, hiszen folyamatos tanulás, megújulás és kreativitás nélkül elképzelhetetlen a 21. század modern pedagógusa.
Mérési szakértőnk Simonné Szrnka Zsuzsanna tanárnő a módszertani fejlesztések, és a helyi program eredményeit ismertette előadásában a mérési mutatók tükrében.
Palicskáné Szegedi Katalin és Hunya Jolán tanárnők azt ismertették, gyakorlati példákkal illusztrálva, hogy a kompetenciákat hogyan építettük be a tanítási órákon kívüli tevékenységünkbe.
A konferencia zárásaként fórumra került sor, az államtitkár úr válaszolt a pedagógusok kérdéseire, amelyeket Gubucz József a Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója tolmácsolt.
Arató Gergely államtitkár úr és Földesi Zoltán országgyűlési képviselő úr is azzal fejezte be a délelőtti programot, hogy a Kis Bálint Általános Iskolában és Óvodában magas színvonalú szakmai nevelő-oktató munka folyik. Nagyra értékelték az elkötelezett, lelkes, innovatív nevelőtestületet. Mindezekhez gratuláltak az intézmény igazgatónőjének és a tanári kar valamennyi tagjának.
A tartalmas délelőtt baráti beszélgetéssel zárult!
Óvodahívogató »
Kedves Szülők!
Szeretettel köszöntjük Önöket abból az alkalomból, hogy gyermekük hamarosan óvodás lesz.
Szeretnénk megismertetni Önöket a Kossuth úti Százszorszép Óvodával az itt zajló élettel, nevelési elveinkkel (programunkkal).
Patináns óvodánk 114 kisgyermek neveléséről gondoskodik naponta. Intézményünkben 4 csoport található, melyben szakképzett óvodapedagógusok és dajkák foglalkoznak nagy szeretettel a gyerekekkel.
Csoportszobáink barátságosak, fejlesztő játékokkal, természetes anyagokkal berendezettek.
Óvodánk tágas, védett udvarát, árnyat adó fák, örökzöldek övezik, amelyek fantasztikus lehetőséges adnak a játékra, mozgásigények kielégítésére.
Programunk felvállalja, hogy szeretetteljes, érzelmi biztonságot nyújtó légkörben a családdal szorosan együttműködve, az életkori sajátosságokat, egyéni fejlődési ütemet figyelembe véve segítjük elő a gyermeki személyiség fejlődését.
Munkánkat a gyermekek öröme motiválja, hiszen velük és értük történik minden!
Nevelőmunkánkat segítik: logopédus, gyógypedagógus, fejlesztőpedagógus, gyógytestnevelő.
Választható térítésmentes tevékenységeink:
- játékos vízhez szoktatás
- néptánc
- tartásjavító torna
- angol, német játékos idegennyelvi foglalkozás (igény szerint)
- kézműves foglalkozás
- zene-ovi
Vonzóvá teszik óvodásaink életét:
- színház - mozi látogatások
- kirándulások (őszi és gyermeknapi
kirándulások)
- szüreti mulatságok
- Mikulás
- Adventi játszóház
- Karácsony
- Farsang
- Húsvéti játszóház
- Anyák napja
- Gyermeknap
- Jeles napok (Föld napja, Víz napja,
Madarak, Fák napja, Állatok napja)
- Népszokások, hagyományőrző
játékok (Lucázás, Kiszezés...)
- családi nap
- évzáró, búcsúünnepély
- óvoda - vacsora
Kedves Szülők, Érdeklődők!
Amennyiben kedvet kapnak, hogy a kis "Százszorszépek" mindennapjait közelebbről is megismerjék, látogassanak el hozzánk személyesen!
Várjuk Önöket az alábbi programokra:
Húsvéti Játszóház:
2008. március 14. (péntek) du. 14.00 órai kezdettel
Nyílt napjaink:
2008. március 17-18-19. de. 9.30 -11.30 óráig
Ovi-Kóstoló:
2008. március 28. de. 8.00-12.00 óráig
Beiratkozás: 2008. március 31. és április 1-2. 7.00 - 17.00 óráig
Iskolahívogató »
"Minket hív az iskola,
Hallod pajtás? Jer oda!
Kerékpáron? Csikóháton?
Induljunk már! Alig várom!"
Kedves Szülők!
Elérkezett az ideje, hogy a 2008/2009-es tanévre tankötelessé váló gyermekük részére iskolát válasszanak! Tájékoztatónkkal és Sulikóstoló programunkkal segítségükre szeretnénk lenni, hogy minél jobban betekinthessenek az iskolánkban folyó nevelő-oktató munkába.
A közelmúltban felújított, korszerűen felszerelt Hősök úti épületünkbe várjuk a leendő első osztályos gyermekeket, ahol derűs és otthonos hangulatban zajlik az iskolai élet. A családias légkör a stabil, összehangolt nevelői gárdánknak köszönhető.
Az első évfolyamos osztályközösségek kialakításánál a közel azonos létszámú és azonos összetételű csoportok létrehozására törekszünk. Fontosnak tartjuk tanulóink tehetségének kibontakoztatását, s integrációs programunk keretén belül a fejlesztésre szorulók támogatását is. Kiemelt feladatunknak tekintjük a tudás megalapozását és különösen nagy hangsúlyt fektetünk az óvodából iskolába történő átmenet segítésére.
Tanulóink negyedik évfolyamtól angol, vagy német nyelvet tanulnak, de már az első évfolyamtól igény szerint lehetőséget biztosítunk az emelt szintű angol, illetve német nemzetiségi nyelv tanulására.
Harmadik évfolyamtól heti két tanítási órában, valamennyi tanulónk szakképzett úszásoktató segítségével sajátíthatja el az úszás alapjait.
Korunk követelményeinek megfelelően negyedik évfolyamtól informatikai oktatásban részesülnek diákjaink.
Tanulási nehézségekkel küzdő tanulóink fejlesztését megfelelő szakemberek - logopédus, fejlesztő- és gyógypedagógus, pszichológus, valamint gyógytestnevelő - biztosítják.
Tanórán kívüli foglalkozásokon kisdiákjaink szívesen vesznek részt az énekkar, irodalmi színpad, informatika, furulya, dekoratőr, matematika szakkör munkájában.
Szeretnék gyermekbarát iskolába járatni gyermeküket?
Ismerjék meg iskolánk személyközpontú, egyéni haladást biztosító programját!
- Szeretettel meghívjuk 2008. március 4-én 17 órakor kezdődő beiskolázási szülőértekezletünkre, amelyet a Hősök úti épületegységben tartunk.
- Jöjjön el nyílt napunkra 2008. március 18-19-én az első két tanítási órában, ahol személyesen találkozhat a leendő első osztályos tanítókkal: Hornok Lászlóné; Hornokné Kereki Irén; Koloh Imréné.
- Szeretettel várjuk a nagycsoportos óvodásokat és szüleiket Sulikóstoló - játszóházi foglalkozásunkra 2008. március 28-án (pénteken) délután 3 órától.
Az előző évi találkozások tapasztalatai azt mutatják, hogy iskolánk oktatási programját és pedagógiai munkánk színvonalát megismerve talán megkönnyíthetjük a szülők iskolaválasztását.
Beiratkozás: 2008. március 31. és április 1-2. 7.00 - 17.00 óráig
MEGHÍVÓ 
Szeretettel meghívjuk Önt
a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
2008. március 11-én (kedden) délután tartandó
EGÉSZSÉGNAPJÁRA
Programok:
1330-tól Dr. Torma Éva főorvosnő előadása az agresszióról
Helyszín: Fő úti épület tanácskozóterme
1-4. évfolyam
Helyszín: Hősök úti épület
1400-tól
A vitaminokról
Előadó: Mészáros Gáborné védőnő
1430-tól
Vetélkedő
Plakáttervezés
Vitaminsaláta-készítés
Sport
Daltanulás
5-8. évfolyam
Helyszín: Fő úti épület
1400-tól
- Az elsősegélynyújtás fontossága
- Előadó: Dr. Katona Piroska gyermekorvos
- Kozmetikai bemutatók: Köszl Mónika, Juhász Andrea
- Hajápolás, fodrászat: Molnárné Katona Éva, Horváth Béla
- Aerobikbemutató: Rédai Tünde, Putnoki Viktória
- Vetélkedő
Iciri-piciri versenyek »
A Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda 2008. februárjában hirdette meg a II. Iciri-piciri Mesemondó és Meseillusztrációs Versenyt a város valamennyi nagycsoportos óvodása számára.
A rajzpályázatra egy magyar népmese illusztrációjával lehetett benevezni.
Február 15-ig a település 7 óvodájából összesen 63 alkotás érkezett, melyeket az iskola Hősök úti épületének aulájában állítottak ki.
A kiállítás megnyitására és a mesemondó verseny megrendezésére február 26-án délután került sor, amelyen a sok óvodás gyermek mellett szülők, nagyszülők, és óvó nénik is szép számmal jelentek meg.
A 2.b osztályos kisdiákok hangulatos zenés mesejátéka után a rajzpályázat értékelésére került sor.
A II: Iciri-piciri Rajzverseny díjazottjai:
I. helyezést értek el: Kis Laura (Százszorszép Óvoda), Csapó Sára (Selyem úti óvoda), Vizsnyai Kristóf (Százszorszép Óvoda)
II. helyezést kapott: Kiss Magdolna (Selyem úti óvoda), Bella Boglárka (Százszorszép Óvoda), Fasola Martin (Selyem úti óvoda)
III. díjat vehetett át: Sás Alexandra (Szivárvány Gyermekkert Óvoda), Pintér Balázs (Százszorszép Óvoda), Bartha Karina (Százszorszép Óvoda)
Az ajándékok kiosztása utáni szünetben a gyermekek és vendégek megtekinthették a kiállított pályaműveket, valamint szendviccsel és teával frissíthették fel magukat.
A szünet után következett a mesemondó verseny, ahol a tanító nénikből álló zsűri és a szép számmal megjelent nézőközönség előtt összesen 30 nagycsoportos óvodás mondta el legkedvesebb meséjét.
A II. Iciri-piciri Mesemondó Verseny eredménye:
I. Kósa Fruzsina (Margaréta Óvoda)
II. Gecsei Lilla (Margaréta Óvoda)
III. Varga Petra (Selyem úti óvoda)
IV. Csernyeczki Liliána (Százszorszép Óvoda)
V. Kiszely Veronika (Margaréta Óvoda)
VI. Csahóczki Péter (Selyem úti óvoda)
Különdíjban részesült: Gál Bence (Százszorszép Óvoda) és Németh Regina (Margaréta Óvoda).
Az Iciri-piciri versenyek valamennyi résztvevője elismerő oklevélben és tárgyjutalomban részesült.
A rendezvényt a tanító nénik és az óvó nénik is sikeresnek értékelték, és az óvodákkal folytatott közös programjaink sorában legközelebb március 28-án Sulikóstoló játszóházi foglalkozásra hívjuk a nagycsoportos óvodás gyerekeket és szüleiket.
Valentin napi kavalkád »
Az idei Valentin nap programja immár hagyományosan azzal kezdődött, hogy az iskolavezetés jelképesen átadta a "hatalmat" a Diákönkormányzatnak. Így diákigazgatónk: Tóth Brigitta 8.c osztályos tanuló, helyettese: Pataki Boglárka 7.d osztályos tanuló, a Diákönkormányzat vezetője pedig Ádám Flóra 8.d osztályos tanuló lett.
Várfi András, városunk polgármestere nyitotta meg a Valentin napi kavalkádot, és köszöntötte Bálint nevű diákjainkat. Ezután Kónya Márta tanárnő, a Diákönkormányzat vezetője ismertette a játékos próbatételeket. Minden osztály közösen és lázasan kezdett a feladatok megoldásához. Érdekes és színes programok vártak ránk: totó kitöltése, ügyességi játékok, ajándék- és meglepetés készítés, a rendhagyó órákat nemcsak diákok tartották, hanem szülők és nagyszülők is!
Nagyszerű produkciók születtek, amelyeket a szünetekben nézhettünk meg.
A zenés, táncos, kosztümös jelentek nagy tetszést váltottak ki iskolánk tanulóiból és tanáraiból egyaránt. Elhatároztuk, hogy a Kis Bálint Napokon a bemutatott produkciókat a
családi délutánon megismételjük. Nagy népszerűséget arattak kedves tanáraink is, akik rímbe szedve, énekelve mutatták be produkciójukat, miután a tornagyakorlatoktól kissé elfáradtak a szabad levegőn.
Jól éreztük magunkat, hamar eltelt a délelőtt! Az eredményhirdetéskor minden osztály átvette megérdemelt jutalmát.
Köszönjük Kónya Márta és Hornokné Kereki Irén pedagógusoknak, hogy emlékezetessé tették számunkra ezt a napot.
"Bál, bál, Maszkabál..." »
Énekeltük a Százszorszép Óvoda 2008. február 8-ára kihirdetett Farsangi mulatozásán.
E jeles napra nagy izgalommal készültünk, együtt számoltuk a napokat a gyerekekkel s ünnepi díszbe öltöztek a csoportszobák, vidám bohócok, álarcok várták a nagy eseményt.
A szülők, nagymamák (akiknek ezúton köszönetet is mondunk) lelkesen sütöttek, az óvónénik szervezkedtek.
A farsangi mulatság napján minden kisgyermeknek teljesülhettek álmai, vágyai; ötletes, bájos jelmezekbe öltözhettek.
A bohóc jelmezbe bújt óvónénik "bohóckodásai" nagy meglepetés volt a gyermekek számára és utána nem volt megállás; mindenki mozgásban volt, kicsik és nagyok, felnőttek egyaránt. Ünnepi alkalomra megterített asztalon elfogyasztottuk a farsangi ételt, a fánkot és a sok-sok csemegét.
A felhőtlen jókedv, derű, csillogó szemek megerősítették az ünnepek, jeles napok fontosságát!
Az idei farsang jó mulatság, varázslatos élmény volt minden kisgyermek számára!
Beszéljenek magukért a képek!
Kazinczy Versenyről »
A Kis Bálint Általános Iskola és Óvodában január közepén tartottuk meg szokásos Kazinczy Szépkiejtési Versenyünket.
Két korcsoportban összesen 18-an próbálták a pontos és kifejező olvasás természetességét visszaadni.
A legjobbak továbbjutottak Mezőberénybe, a területi versenyre, amelyet február 14-én rendeztek a Városi Könyvtárban. Mind a négy tanulónk beszédhangja, előadásmódja kiemelkedett a mezőnyből. Méltón kapták meg jutalmukat a zsűritől, hiszen az értékes könyvek és elismerő oklevelek mellett mindannyian a képzeletbeli dobogó első és második fokára állhattak.
Az 5-6. osztályból II. helyezett; Tóth Vanda 6.b osztályos tanuló.
Felkészítő tanárai: Kónya Márta és Hunya Jolán
Szintén II. helyezett lett; Almási Viktória 5.a osztályos tanuló, felkészítője: Hunya Jolán tanárnő.
A 7-8. osztályból II. helyezett; Valuska Sára 8.a osztályos tanuló, felkészítő nevelője: Forgács Krisztina.
I. helyezett Arnótszky Judit 8.d osztályos tanuló, felkészítője: Hunya Jolán tanárnő.
Judit részt vehet az áprilisban megrendezésre kerülő Országos Kazinczy Szépkiejtési Versenyen, Kisújszálláson, amelyet az általános iskolák 7-8. osztályos tanulói számára rendeznek.
II. ICIRI-PICIRI MESEMONDÓ VERSENY

Kedves nagycsoportos óvodás gyerekek!
Ugye Ti is szeretitek a meséket?!
Ha igen, ezt bebizonyíthatjátok a II. Iciri-piciri Mesemondó Versenyen, amit a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda hirdet meg Gyomaendrőd valamennyi nagycsoportos óvodása részére.
Hasznos tanácsaink a felkészülésedhez:
- Válassz egy rövid népmesét anya, vagy óvó nénid segítségével!
- Mondjátok el minden nap közösen a mesét!
- Nevezésedet jelezd az óvó nénidnek minél hamarabb, aki azt eljuttatja február 15-ig az iskolánk címére.
- Meséld el többször is társaidnak a kiválasztott művet!
Hogy mi is meghallgathassunk, gyere el szüleiddel, óvó néniddel a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda Hősök úti épületébe, 2008. február 26-án 14 órára, a mesemondó versenyre.
Örömteli felkészülést, sikeres versenyzést kíván:
a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
valamennyi diákja és tanítója!
II. ICIRI-PICIRI RAJZVERSENY

Kedves nagycsoportos óvodás gyerekek!
Ugye Ti is szerettek rajzolni?!
Ha igen, ezt bebizonyíthatjátok a II. Iciri-piciri Rajzversenyen, amit a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda hirdet meg Gyomaendrőd valamennyi nagycsoportos óvodása részére.
Hasznos tanácsaink a felkészülésedhez:
- Válaszd ki legkedvesebb népmesédet anya, vagy óvó nénid segítségével!
- Készíts róla rajzot bármilyen eszközzel, egy A/4-es lapnál nem nagyobb papírra!
- Nevezésedet jelezd az óvó nénidnek minél hamarabb, aki a rajzodat eljuttatja február 15-ig az iskolánk címére.
- A beküldött rajzokból iskolánk kiállítást rendez, amire feltétlenül gyere el szüleiddel. Hívd el ovis csoporttársaidat is!
A verseny eredményhirdetésére és a kiállítás megnyitására 2008. február 26-án 14 órakor kerül sor a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda Hősök úti épületében.
Örömteli felkészülést, sikeres versenyzést kíván:
a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
valamennyi diákja és tanítója!
II. ICIRI-PICIRI

MESEMONDÓK ÉS RAJZOLÓK VERSENYE
Tisztelt óvodavezetők, kedves óvónénik!
A KIS BÁLINT ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS ÓVODA MEGHIRDETI A II. MESEMONDÓ- ÉS RAJZPÁLYÁZATÁT, TELEPÜLÉSÜNK MINDEN NAGYCSOPORTOS ÓVODÁSA SZÁMÁRA.
A verseny megrendezésére - 2008. február 26-án 14 órakor - intézményünk Hősök úti épületében kerül sor. Ez alkalommal tekinthetik meg a beküldött rajzokból rendezendő kiállítást is.
A mesemondó gyermekek jelentkezését, adatait (név, óvoda, felkészítő neve, a mese címe) február 15-ig kérjük leadni intézményünk iskolatitkárának.
Kérjük, népmesével készüljenek, melynek terjedelme nem haladja meg az egy oldalt.
A rajzpályázat témája: legkedvesebb népmesém.
A pályaműveket bármilyen technikával, legfeljebb A4-es méretben készítsék el.
Az elkészült munkák hátoldalán szerepeljen a gyermek neve, kora, óvodája, felkészítőjének neve, a mese címe. (A rajzokat keretezés nélkül kérjük beküldeni.)
A rajzok beérkezési határideje: február 15.
A kiállításra, a mesemondó versenyre szeretettel várjuk az ovisokat, szüleiket, az óvó néniket és minden érdeklődőt. Valamennyi versenyző és pályázó gyermek elismerő oklevélben részesül, a helyezettek tárgyjutalmat kapnak.
Kérjük a pályázati lehetőségekről tájékoztassák a gyermekeket, valamint szüleiket.
További információ: Ágostonné Farkas Mária, Hornokné Kereki Irén
Honlap: www.kisb-gyomae.sulinet.hu
Cím: 5500 Gyomaendrőd, Fő út 181.
Telefon: Fő út - 66/386-006, Hősök út - 66/386-301
ÖRÖMTELI FELKÉSZÜLÉST ÉS SIKERES VERSENYZÉST KÍVÁNNAK:
a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda alsó tagozatos tanítói

A Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
Diákönkormányzata
szeretettel meghívja
BÁLINT-VALENTIN
NAPI KAVALKÁDJÁRA
Ideje: 2008. február 14. (csütörtök) 740-1300
Helye: Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda
Fő úti épülete
PROGRAMÍZELÍTŐ:
740-800 Köszöntő-megnyitó
Hatalomátvétel
Petíció városunk polgármesterének
800-1230 Rendhagyó órák
Szünetekben: Ügyességi feladatok
"Szeretet" meglepetések
"Szeretet" produkciók bemutatása
1230-1300 Hatalom visszavétele
Eredmények; jutalmak, ajándékok
átadása

"Az élet mindennapokból áll, a nagy dolgok
semmiségekből tevődnek össze."
(TAITOSZ)

III. Wesselényi Sportnap »
Meghívó »
A Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda valamint konzorciumi partnerei
tisztelettel meghívják Önt a
HEFOP 3.1.3. "Felkészítés a kompetencia-alapú oktatásra" program:
Kompetencia-alapú oktatás bevezetése a gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskolában és Óvodában
és a
HEFOP 2.1.5. B "Halmozottan hátrányos helyzetű tanulók integrált nevelése" program:
Az Integrációs Pedagógiai Rendszer kiterjesztése a gyomai városrész intézményfokozatai között - vertikális együttműködési modell kiépítése a hálózattá fejlesztés első lépéseként
című projektek
ZÁRÓKONFERENCIÁJÁRA
Időpont: 2008. január 29.
Helyszín: Katona József Művelődési Központ
Gyomaendrőd, Kossuth u. 9.
PROGRAM
8 30 - 8 50 Gyülekező, regisztráció
9 00 - 9 05 Köszöntő
Várfi András polgármester
905 - 915 Megnyitó
Arató Gergely államtitkár
Oktatási és Kulturális Minisztérium
915 - 925 "Lépcső a jövőbe"
Nyertes pályázatok bemutatása
Ea: Fülöp Istvánné projektmenedzser
925 - 935 "Jelenünkben a jövőnk"
A kompetencia-alapú oktatás és
alkalmazásának helyi tapasztalatai
Ea: Magyar Béláné igazgatóhelyettes
935 - 945 "Szerintünk ez azért jó..."
Ahogyan a gyerekek látják
7-8. évfolyam tanulói
945 - 955 "Az ormokra nem viszik az embert, oda fel kell mászni"
Az Integrációs Pedagógiai Rendszer
szerepe és alkalmazása a Kis Bálint
Általános Iskolában és Óvodában
Ea: Tóthné Eszes Éva IPR szakértő, intézményi mentor
955 - 1010 Összefogás és szakmai megújulás
Az IPR működésének szakmai tapasztalatai a partnerintézményekben
Ea: Kovács Péterné intézményvezető
Margaréta Óvodai Oktató KHT.
Pelyva Imréné igazgatóhelyettes
Bethlen Gábor Szakképző Iskola és Kollégium
1010 - 1030 Kávészünet
1030 - 1040 "Tanuljunk, hogy taníthassunk!"
Továbbképzések és szerepük a módszertani megújulásban
Ea: Dinya Lívia tanárnő
1040 - 1050 "Gyümölcséről a jó fát..."
Helyi program- és módszertani
fejlesztések eredményei a pedagógiai
mérési mutatók értékeinek tükrében
Ea: Simonné Szrnka Zsuzsanna tanárnő, mérési szakértő
1050 - 1100 "Adj teret, nyiss utat!"
A HEFOP projektekkel elindított és
fenntartható fejlődés
Ea: Hunya Jolán tanárnő
1100 - 1110 "Korszerűbb tudás kialakítása hatékonyabb eszközökkel"
Kompetencia-összetevők és azok nevelési-oktatási célokhoz illeszkedő aránya
Ea: Borbola István DAPI igazgató
1110 - 1130 A közoktatás jövője
Ea.: Arató Gergely államtitkár
Oktatási és Kulturális Minisztérium
1130 - 1140 A közoktatás regionális tervezésének, fejlesztésének lehetőségei
Ea.: Pálfalvi Zsolt regionális igazgató
Oktatási Hivatal Dél-alföldi Regionális Igazgatósága
1140 - 1200 Fórum
Beszélgetés Arató Gergely államtitkárral
Moderátor: Gubucz József igazgató
1200 - 1205 A konferencia zárása
Földesi Zoltán országgyűlési képviselő
1205 - Állófogadás
"...egyedül a legnagyobb erő sem tehet mindent,...
Egyesített erőkkel pedig a lehetetlennek látszó is gyakran lehetséges ..."
(Kölcsey Ferenc)
Óvoda-vacsora »
2007. november 17-én került megrendezésre a Kossuth úti Százszorszép Óvoda vacsorája, közel 160 vendég részvételével.
Este 7 órakor a Bowling Treff Étteremben, a szülők és a meghívott vendégek fogadásával vette kezdetét a rendezvény.
A "szívószálas" tombolák árusítása csupán két óra hosszáig tartott, a szülők buzgó vásárlásának köszönhetően.
Az este színvonalát emelte a rendkívül finom vacsora (vegyestál és marhapörölt), a volt és jelenlegi óvodásaink társastánc műsora és az éjféli tombolahúzás.
A fergeteges hangulatról az egybegyűltek és a zenekar - Ádám Gyöngyi és Hanyecz Tünde - gondoskodtak.
A vacsora bevételéből a kis óvodásainknak vásárolunk ajándékokat a karácsonyfa alá.
A gyermekek nevében köszönjük a szülők, a vendégek segítő szándékát, és a támogatók felajánlott tombolatárgyait.
Százszorszép Óvoda
Nevelőtestülete
KEDVES ÓVÓNÉNIK! KEDVES ÓVODÁS GYEREKEK!
A Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda Mikulás ünnepségrehív benneteket.
A kisdiákok műsorral kedveskednek majd nektek, és reméljük a  is meglátogatja rendezvényünket.
Ideje: 2007. december 7. (péntek), 10 óra
Helye: a Hősök úti épületegység tornaterme
Szeretettel várunk minden kedves óvodást:
a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda pedagógusai és diákjai
Márton napi népszokások és hagyományok
|
A november 11-én ünnepelt Márton-napot mind a népi kultúra, mind a keresztény kalendárium jeles napként tartotta számon.
Szent Márton Gallia nemzeti szentje, aki Pannóniában, Savaria városában született 316-ban vagy 317-ben. A középkor legnépszerűbb szentje volt, kultusza hazánkban is virágzott.
Emlékét helységnevek, imák és oltárképek egyaránt őrzik. A krónikák szerint Szent Márton napja a fizetés, tisztújítás, jobbágytartozás leróvásának napja volt.
Ekkorra fejeződtek be a Szent György napján induló gazdasági munkák, ilyenkor kóstolták meg az újbort és vágták le először a tömött libákat, az úgynevezett mártonludakat. A közhiedelem úgy tartotta, hogy "aki Márton-napon libát nem eszik, egész évben éhezni fog".
De az emberek a Márton napi időjárásból következtetéseket is le tudtak vonni a télre vonatkozóan: ha Márton fehér lovon jön, akkor enyhe lesz a tél, ha barnán, akkor kemény tél várható. Az időjárást az elfogyasztott szárnyasok csontjaiból is meg tudták jósolni.
Hogyan került kapcsolatba Szent Márton, a mai Szombathelyen született tours-i püspök a ludakkal? A legenda szerint úgy, hogy amikor hírét vette annak, hogy püspöknek szemelték ki, az érte jövő küldöttek elől nagy alázatosságában a ludak óljába bújt.
A szárnyasok azonban elárulták gágogásukkal, s szárnyuk verdesésével Márton rejtekhelyét.
A középkorban Márton napja az egyik legnépszerűbb ünnep volt hazánkban, a népszokások egészen a 20. század közepéig éltek. Napjainkban sok közösség eleveníti fel és ismerteti meg másokkal is a hagyományokat, de főleg a Márton napi libafogyasztás éli reneszánszát.
Nyugat-Európában, főleg német nyelvterületen még ma is élnek a következő Márton napi népszokások és hagyományok:
- Libafogyasztás Márton napján: Ez a szokás arra utal, hogya libák gágogásukkal elárulták Szent Mártont, így "büntetésként" Márton napján az asztalra kerülnek.
- Lampionos felvonulás Szent Márton napján: Németország több tartományában felvonulást tartanak Szent Márton tiszteletére. A gyerekek este saját készítésű lámpásokkal vonulnak végig a városon. Gyakran kíséri őket egy lovas, aki piros köpenyével Szent Mártont szimbolizálja. Azt az eseményt jelenítik meg, amikor a Tours-ba igyekvő leendő püspök, Szent Márton egy koldusnak adja kabátját.
- Márton napi énekek: A felvonulás része, hogy a gyerekek lámpásaikkal háztól házig vonulnak, Márton napi énekeket énekelnek, s ezért a háziaktól különféle kis ajándékokat, édességeket, gyümölcsöket kapnak.
A Márton napi népszokások és hagyományok ápolásába mi is bekapcsolódunk. A következő feladatokat fogjuk megvalósítani ezen a napon:
- Iskolánk tanulóit is megismertetjük ezekkel a hagyományokkal (iskolarádió adása, faliújságcikkek).
- Köszöntjük a Márton és Martin nevű tanulóinkat.
- Óraközi szünetekben az osztályok képviselői számára játékos vetélkedőket tartunk, melynek során a gyerekek ludakkal kapcsolatos szólásokat, közmondásokat raknak össze szótagokból és elkóborolt libákat keresnek meg.
Gyomaendrődiek III. Világtalálkozója »
A gyomaendrődiek III. Világtalálkozója és Gyomaendrőd város 25 éves évfordulója alkalmából iskolánk gálaműsorral mutatkozott be az elszármazottaknak, és a helyi érdeklődőknek, akik ellátogattak 2007. október 21-én a zsúfolásig megtelt Katona József Művelődési Központba.
A gálaműsort megelőzően Nyíri Dóra bemondó az alábbi gondolatokkal mutatta be intézményünket.
A két nagy múltú sajátos arculattal és hagyományokkal rendelkező iskola 1995-ben egy intézmény lett, majd óvodai neveléssel bővült feladatellátása, felvállalva a hátrányokkal küzdők segítését, a tehetségek gondozását, valamint a széleskörű szakmai programfejlesztéseket is.
Kis Bálint rektor-tanítót 2001-ben választották névadójuknak, mert a múlt megőrzése a jövő nemzedékének a jelen kor küzdelmeit kell, hogy szolgálja.
Fő feladatuknak az elmélyült tudás és a széleskörű személyiségfejlesztést tekintik. Diákjaik a világ minden tájára elkerülve gyökereikből táplálkoznak, a múlt értékeiből erőt merítenek, méltóképpen képviselik iskolájukat és lakóhelyüket, Gyomaendrődöt.
Hitvallásuk:
"Ha kell, hát százszor újrakezdjük, vállalva ezt a legszebb küldetést,
mert a szabadság és a tudás a legtöbb, amit adhat önmagának az emberiség!"
/Juhász Ferenc: A tékozló ország/
Ezt követően a szereplők színes műsorral kedveskedtek a jelenlévőknek. A lírai hangulatú énekkar és az irodalmi színpad műsora után, az óvodás, alsós- és felsős diákjaink Pocahontas c. rajzfilm zenéjére táncoltak.
A tánc befejezéseként a narancs és világossárga lebbenő muszlinruhák közül iskolánk címere emelkedett a magasba!
A színvonalas, szép műsorral felemelő perceket szereztek diákjaink, a közönség is kinyilvánította tetszését, vastapssal jutalmazta az előadást.
Köszönet illeti felkészítő pedagógusaink Cserenyecz Éva, Gordos Zsuzsanna, Hornokné Kereki Irén, Hunya Jolán, Dinya Lívia, Palicskáné Szegedi Katalin - odaadó, kreatív munkáját!
Ugra - bugra Városi Sportnap »
A Margaréta és a Százszorszép Óvoda közös szervezésében rendeztük meg 2007. október 12-én az immár harmadik Ugra - Bugra Városi Sportnapot.
A délelőtt folyamán Gyomaendrőd összes nagycsoportos óvodása összemérhette erejét, ügyességét, kitartását, állóképességét, s tette ezt vidám, felszabadult együttlétben.
A program zenés, közös bemelegítéssel indult, majd a csapatok csatakiáltásával kezdetét vette a nemes versengés.
A kijelölt 10 fős csapatok három fordulón keresztül teljesítették feladataikat a sorversenyeken, amelyen az összesített eredmények alapján az elő helyezett a Kis Bálint Általános Iskola tagintézménye, Százszorszép Óvodánk lett.
Második helyezett: Margaréta Óvoda
Harmadik helyezett: Tulipános Óvoda
Az értékes díjakat városunk polgármestere, Várfi András adta át.
A soronkövetkező akadálypálya minden gyermeknek nagy kihívást jelentett: csúszás, mászás, ugrás, bújás, egyensúlyozás és ügyességi feladatokat végeztek különböző tornaszereken, több fordulón keresztül.
A Polgármesteri Hivatal részéről Keresztesné Jáksó Éva finom pogácsával vendégelte meg a kicsiket, majd - ahogyan az lenni szokott az olimpiákon - "Ugra - bugra 2007. sportnapos" logóval díszített zászlót lengetve vonultak le a küzdőtér résztvevői.
Reméljük, mindenki jól érezte magát, s a hagyománynak megfelelően jövőre újra találkozhatnak városunk Nagycsoportosai.
Cserenyecz Éva
Százszorszép Óvoda tagintézmény
vezetője
A TANÉVNYITÓ ÜNNEPÉLY (2007) »
Tisztelt Szülők!
Kedves Gyerekek! Kedves Kollégák!
Nagy szeretettel köszöntök mindenkit a hosszú nyári vakáció utáni első hivatalos iskolai programon: a 2007/2008-as tanév tanévnyitó ünnepségén.
Tisztelt Szülők! Kedves Gyerekek!
"Szép volt idén a nyár, nagyon szép" - így kezdődik Falcsik Mária: Szeptemberi kisfiúsóhaj című verse. És a sóhaj így folytatódik:
"most ősz van és az iskolák megint kinyitva.
sötétlő szájuk elnyeli
mindazt, mi csodás volt a nyárban:
követ, vizet, füvet, csigát, kalandot ..."
Nos, én remélem, hogy mindenkinek szép volt idén a nyár, nagyon szép! De ugye, kedves fiúk és lányok Ti nem szomorúan sóhajtjátok ezt?
Ugye, Ti nem gondoljátok, hogy az iskola csak úgy egyszerűen "elnyelheti" a nyaratokat? Én nagyon remélem, hogy a nyár minden szépségét, élményét úgy rakjátok el - olyan gonddal-, és olyan helyre, hogy bármikor elővehessétek! Szürke, őszi napokon nagyon fel tud vidítani egy színes, nyári emlékkép.
Kedves Gyerekek!
Én azt szeretném, ha a vakációs élményeitek mellé az új tanévben számtalan iskolai élményt is fel tudnátok sorakoztatni. Az nem igaz, hogy csak a vakáció a kaland. Az iskolai élet is lehet kaland. A felfedezés és megismerés örömét, izgalmát tudja nyújtani - persze ehhez nektek is kell akarni!
Tudom, hogy álmos reggeleken, amikor az ember egyetlen órányi alvásért könyörögne, nehéz úgy kiugrani az ágyból, hogy: "Kalandra fel!" Nagy elszántságra és erőfeszítésre van szükség, de hát ez is hozzátartozik a kaland lényegéhez. Higgyétek el, hogy nincs az a kellemetlenség és kényelmetlenség, amelyért valamiképpen ne kárpótolna az iskola.
Remélem, mindenkinek van már kész "terve" az új tanévre: jó ugyanis, ha pontosan tudjátok, hogy mi az, amit ugyanúgy szeretnétek csinálni, mint az elmúlt évben, és mi az, amit másként. Bizonyos értelemben sokkal fontosabb az, hogy Ti mit vártok el saját magatoktól, mint az, hogy mások mit várnak el Tőletek. Ugyanis hiába kapjátok meg a jó jegyet, hiába dicsérnek meg Benneteket, ha Ti tudjátok, hogy elmulasztottatok valamit, az öröm nem az igazi. Attól, még hogy nem rónak fel Nektek egy-egy hiányosságot, az még ugyanúgy létezik, és ugyanúgy felelősek vagytok érte.
Kedves első osztályos kisdiákok, Benneteket külön köszöntelek! Számotokra a mai nappal egy egészen új életforma kezdődik. Iskolás "nagylányok" és "nagyfiúk" lettetek. Tudom, hogy valamennyien ellátogattatok már iskolánkba. Az elmúlt napokban felkerestek Benneteket a tanító nénik is. Hétfőn reggel az osztálytermekben Velük fogtok találkozni, s az Ők segítségükkel léptek át a játék és mese birodalmából a betűk és a számok birodalmába. Remélem, hogy jól fogjátok érezni Magatokat közöttünk. Tanító nénik gondoskodnak róla, hogy rövid időn belül belakjátok az iskolát, és otthonossá tegyétek az osztálytermeteket, és megismerjétek egymást.
Kívánok számotokra vidám és sikeres diákéveket, a kedves szülőknek megköszönöm a bizalmat, mellyel megtiszteltek Bennünket, s az iskolánkat választották.
Kedves első osztályosok, fogadjátok szeretettel apró ajándékunkat, valamint a közösségünkhöz tartozás szimbólumaként intézményünk emblémájával ellátott nyakkendőnket.
Tisztelt Szülők!
Örömmel tájékoztatom Önöket, hogy a nyár folyamán az iskolafenntartó Városi Önkormányzat Képviselő-testületének döntése szerint iskolánk feladatellátása óvodai neveléssel is bővült a Kossuth úti Százszorszép Óvoda és a csárdaszállási óvoda iskolánkhoz történő kapcsolásával. Intézményünk neve így 2007. augusztus 1-jétől: Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda lett.
Kedves Szülők! Gyermekeik bátorító támogatásával, tanulmányi munkájuk, iskolai életük figyelemmel kísérésével segítsék nevelő-oktató munkánkat, hiszen a gyermekek nevelése, oktatása a szülő, az iskola és a társadalom közös felelőssége és feladata.
Kedves Kollégák!
A jó pedagógusról azt mondják, hogy gyöngyhalász. Ez egyrészt azt jelenti: a jó pedagógus képes arra, hogy egy hatalmas ismeretanyagból a valódi értékeket válogassa és közvetítse a gyermekek számára. Másrészt pedig azt jelenti, hogy a lehető legjobbat és legtöbbet hozza ki a gyermekekből. A gyöngyhalász pedagógusok már József Attila előtt is tudták, hogy csak a hamis gyöngy a tökéletes gömb - az igazgyöngy csámpás és halovány. A gyöngyhalászat küzdelmes munkájához kívánok mindannyiótoknak erőt és türelmet.
Kedves Gyerekek!
Kívánok az iskolaév előttünk álló 181 tanítási napjához mindenkinek jókedvet, sok örömöt, kitartást és sikereket!
Ezennel a 2007/2008-as nevelési- és oktatási évet megnyitom!
Köszönöm a figyelmet!
A TANKÖNYVÁRUSÍTÁS időpontja: »
2007. szeptember 1. (szombat) 7 - 20 óráig
Tájékoztató
Kedves Szülők!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy az ingyenes tankönyvek, ill. a kedvezményes étkezés igénybe vételéhez a jogosultság fennállásához az alábbi igazolásokat kérjük bemutatni:
- tartós betegség esetén: a Magyar Államkincstár által kiadott formanyomtatványon a szakorvos igazolása a betegségről;
- három- vagy több gyermekes család esetén: a családi pótlék folyósításáról igazolás (folyószámla kivonat, bérjegyzék, Magyar Államkincstár igazolása);
- rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény esetén: Gyomaendrőd Város Önkormányzata által kiadott érvényes határozat.
Kérjük a Kedves Szülőket, hogy a jogosultság fennállása esetén az igazolásokat:
2007. augusztus 22-30. között
de.: 8 - 12
du.: 13 - 16
időpontokban legyenek szívesek bemutatni.
Gyomaendrőd, 2007. augusztus 21.
Köszönettel:
az Intézmény Vezetősége
A TANÉVNYITÓ ÜNNEPÉLY IDŐPONTJA: »
2007. augusztus 31. (péntek) 18 óra
HELYE:
Minden osztálynak a Hősök úti épületegység udvarán.
vissza
| |
|